MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tęsknimy za tobą krwiodawco, czyli esemesowe wołanie o pomoc

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
W Terenowej Stacji Krwiodawstwa na Bielanach, na zdjęciu Bogusława Danielewska z tej stacji,  zapasy krwi zmalały, ale potrzeby szpitali na razie są zabezpieczane
W Terenowej Stacji Krwiodawstwa na Bielanach, na zdjęciu Bogusława Danielewska z tej stacji, zapasy krwi zmalały, ale potrzeby szpitali na razie są zabezpieczane Sławomir Kowalski
Zapasy krwi zimą drastycznie maleją, a pacjentów potrzebujących transfuzji nie ubywa. Stacje poboru przypominają się nawet drogą esemesową.

- Gdy poszedłem na Bielany oddać krew, byłem w tym momencie jedynym chętnym. Ostatnio zgłasza się tam bardzo mało ludzi - zauważa pan Zdzisław, honorowy krwiodawca.
[break]

Wiesława Przymus, kierownik Terenowej Stacji Krwiodawstwa przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu przyznaje, że już od początku lutego zgłasza się zdecydowanie mniej osób gotowych oddać krew. A z chwilą, gdy zaczęły się ferie w szkołach i sesje dla studentów, widać kolejny wyraźny spadek.

- Jak w ciągu dnia przyjdzie 20 osób, to już dużo. A wcześniej było dwa razy więcej - zaznacza Wiesława Przymus. - Tymczasem jest zapotrzebowanie na praktycznie wszystkie grupy krwi. Dlatego zaczęliśmy nawet wysyłać do naszych krwiodawców SMS-y. I w miniony piątek był już tego pozytywny efekt.

Toruńska stacja poboru krwi przy św. Józefa podlega Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, które zajmuje się pośrednictwem i dystrybucją krwi. - Zapasy krwi zmalały, ale na razie zabezpieczamy potrzeby szpitali. Tymi SMS-ami chcemy dawców zmobilizować do zgłaszania się do naszych stacji, żeby nie doprowadzić do sytuacji, gdy krwi zabraknie - tłumaczy Paweł Wojtylak, dyrektor RCKiK.

Generalnie, jak dodaje Wiesława Przymus, jest bardzo duży przekrój wiekowy krwiodawców. W trakcie trwania zajęć lekcyjnych pracownicy stacji chętnie dojeżdżają na pobory krwi w szkołach. Te akcje są ważne m.in. dlatego, że część uczniów potem zgłasza się na Bielany i zostaje na stałe honorowymi dawcami. W Toruniu takie akcje organizują m.in.: Zespół Szkół Technicznych, samochodówka, gastronomik, ekonomik, studium medyczne oraz I i III Liceum Ogólnokształcące.

W Polsce krwiodawstwo jest honorowe. Honorowi krwiodawcy mają prawo do korzystania z ulgi podatkowej. Osoba, która jest honorowym dawcą (po 15 litrach), o ile w poprzednim roku trzy razy oddała krew, w Toruniu ma w następnym roku prawo do darmowych przejazdów autobusami i tramwajami MZK. W innych miastach, np. w Bydgoszczy, taki przywilej zlikwidowano.
Kto może zostać honorowym dawcą krwi? Przede wszystkim trzeba być osobą dorosłą i zdrową.

- Największym bonusem są darmowe badania krwi pod kątem wirusowego zapalenia wątroby typu B i wzw typu C, HIV, chorób wenerycznych, można też oznaczyć grupę krwi. Nasze badania są bardzo dokładne - podkreśla Wiesława Przymus.

Jeszcze do niedawna prężnie działało wiele zakładowych klubów honorowych dawców. Zostały nieliczne. - Mamy zarejestrowanych 170 członków - mówi Ewa Zuleska, sekretarz Zarządu Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Toruniu. - Przeważnie są to osoby, które regularnie oddają krew. Co prawda w dniu oddania krwi przysługuje wolne, ale zgodnie z przepisami trzeba co najmniej trzy dni przed faktem to zgłosić i pracodawca musi wyrazić zgodę. Krwiodawcy sami rezygnują z tej możliwości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska