Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To nie moda, ale pasja

Anna Krzesińska
Niezwykłość polskiego prawosławia, prezentowaną na czarno-białych i kolorowych fotografiach z lat 1987-2010, jeszcze tylko przed kilka dni można oglądać w „Wozowni”.

Niezwykłość polskiego prawosławia, prezentowaną na czarno-białych i kolorowych fotografiach z lat 1987-2010, jeszcze tylko przed kilka dni można oglądać w „Wozowni”.

<!** Image 2 align=none alt="Image 167939" sub="Prezentowane w „Wozowni” zdjęcia Tadeusza Żaczka to próba zrozumienia i pokazania fenomenu prostoty, otwartości i mistycyzmu prawosławia / Fot. Nadesłana">Autor tych zdjęć Tadeusz Żaczek już w latach 80. XX wieku zainteresował się dokumentowaniem polskiego prawosławia. Na kliszy utrwalił najważniejsze prawosławne święta - Boże Narodzenie, Wielkanoc, Święto Jordanu oraz uroczystości i życie prawosławnej społeczności, w tym msze, pielgrzymki, śluby, pogrzeby czy postrzyżyny mnichów w klasztorze w Jabłecznej.

<!** reklama>- Prawosławie w tej idealizującej i realistycznej interpretacji jawi się jako religia optymistyczna i żywa, w której skromność chat i ludzi z Podlasia sąsiaduje z dostojeństwem mszy i otwartością mnichów z klasztoru św. Onufrego w Jabłecznej - mówi Krzysztof Jurecki, kurator ekspozycji. - Właśnie sugestywne i symboliczne zdjęcia z Jabłecznej, jak i radosne z pielgrzymki są centralną częścią monumentalnego projektu Żaczka. Obecnie można zaobserwować modę na fotografowanie innych wyznań religijnych w Polsce, w tym prawosławia. W przypadku zdjęć Żaczka nie możemy mówić o modzie, ale o pasji, której celem jest zrozumienie i pokazanie fenomenu prostoty, otwartości i mistycyzmu prawosławia.

Tadeusz Żaczek urodził się w Białej Podlaskiej i jest absolwentem Wydziału Budowy Maszyn Politechniki Częstochowskiej. W 1981 roku ukończył Studium Fotografii. Od 26 lat zajmuje się fotografią zawodowo. W latach 1979-1988 pracował jako instruktor fotografii w Młodzieżowym Domu Kultury i w Wojewódzkim Domu Kultury w Białej Podlaskiej, a od 1989 do 2001 - jako fotograf w Muzeum Południowego Podlasia. Jego fotografie były eksponowane na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Jest członkiem Związku Polskich Polskich Artystów Fotografików.

Wystawę można oglądać w Galerii Sztuki „Wozownia” do 13 marca.

Z kolei już w piątek (11 marca) zaplanowano otwarcie kolejnej ekspozycji. Tym razem będą to prace malarskie Dariusza Delika, artysty, a także dyrektora Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. Artysta niemal zawsze maluje gąszcz: liści, gałęzi, traw, które choć na pierwszy rzut oka wydają się realistyczne, to w rzeczywistości są bliskie formom abstrakcyjnym...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska