Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toksyczne ścieki lądują w Wiśle

mb
Wolontariusze Greenpeace, którzy przypłynęli do Torunia na tratwie wraz z wystawą fotografii alarmują, że do Wisły nadal wpływają substancje uznane za silnie rakotwórcze.

Wolontariusze Greenpeace, którzy przypłynęli do Torunia na tratwie wraz z wystawą fotografii alarmują, że do Wisły nadal wpływają substancje uznane za silnie rakotwórcze.

Ekolodzy z Greenpeace zaprezentowali wczoraj na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu wystawę fotografii ukazujących najpiękniejsze oraz najbardziej zanieczyszczone miejsca na Wiśle. Zbierali także podpisy pod petycją do premiera, wzywającą do oczyszczenia polskich rzek z niebezpiecznych substancji.

- Na odcinku toruńskim najgroźniejsze zanieczyszczenia pochodzą z włocławskiego Anwilu. W kanale ściekowym tej fabryki, który wpływa do Wisły, wykryliśmy polichlorowane bifnyle, wysoce toksyczne substancje o silnym działaniu rakotwórczym. Ich produkcja i usuwanie wraz ze ściekami są w Polsce zabronione - twierdzi Łukasz Supergan, koordynator kampanii „Rzeka nie jest ściekiem”. Tratwa z wolontariuszami płynie z Krakowa do Gdańska, zatrzymując się w największych miejscowościach. Spływ jest częścią kampanii „Rzeka nie jest ściekiem”, organizowanej przez Greenpeace. Na tratwie „Perepłut” są miejsca dla sześciu osób. Udział w spływie bierze ok. 20 osób, zmieniających się na poszczególnych odcinkach.

<!** reklama>- Tratwę budowali sami wolontariusze Greenpeace, zajęło nam to ok. dwa i pół tygodnia. Chcemy zwrócić tą akcją uwagę na fakt, że połowa polskich rzek nie mieści się w żadnej z czterech klas czystości wody - mówi Iwo Łoś, wolontariusz Greenpeace. Kampania była poprzedzona badaniami próbek wody, pobranymi na różnych odcinkach Wisły.

- Od dawna biorę udział w akcjach Greenpeace, spływ tratwą to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć wyjątkowe miejsca na Wiśle oraz zwrócić uwagę na ważny problem - oznajmia Paweł Witkowski, wolontariusz płynący na odcinku Warszawa-Tczew.

Fakty

  • Greenpeace obecnie międzynarodowa organizacja pozarządowa, wcześniej znana jako Fundacja Greenpeace - została założona w roku 1971 w Vancouver w Kanadzie, by przeciwstawić się amerykańskim próbom jądrowym na Alasce.
  • Obecnie organizacja ta działa na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Greenpeace posiada 28 biur i prowadzi działalność w 42 krajach na całym świecie. Wszystkie te placówki są podporządkowane kwaterze głównej w Amsterdamie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska