Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Toruń. Co miasto przygotowało na ferie? Sprawdzamy ofertę dla dzieci i młodzieży

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Jeśli nie dopisze pogoda, w ferie zawsze będzie można znaleźć ciekawe zajęcia pod dachem
Jeśli nie dopisze pogoda, w ferie zawsze będzie można znaleźć ciekawe zajęcia pod dachem Grzegorz Olkowski
12 lutego w kujawsko-pomorskiem rozpoczynają się ferie zimowe. Uczniowie będą mieli dwa tygodnie wolnego od szkoły. Co w tym czasie przygotowało dla nich miasto?

Pracownia konserwacji książek w Książnicy Kopernikańskiej

od 7 lat

Szeroką ofertę zimowych zajęć przygotowano w szkołach oraz miejskich instytucjach kultury i obiektach sportowych.

- Jak co roku miasto Toruń przygotowało bardzo bogatą ofertę kulturalną, edukacyjną, sportową dla dzieci i młodzieży. Zachęcamy do skorzystania z niej, zapisy w wielu miejscach już ruszyły i wiemy, że zainteresowanie zajęciami proponowanymi przez toruńskie jednostki jest bardzo duże - zapowiedział Adrian Mól, zastępca prezydenta Torunia.

Trwają już zapisy na zajęcia

Dom Harcerza już 1 lutego uruchomił zapisy na bezpłatne zajęcia feryjne: pn. „Artystycznie - Profilaktycznie”, z których skorzysta łącznie ok. 550 uczestników w wieku 6-18 lat. W programie znalazły się zajęcia plastyczne, muzyczne, rytmiczno-umuzykalniające, taneczne a także zajęcia teatralne - zadania aktorskie w teatrze cieni i w żywym planie.

Ponadto w pierwszym tygodniu ferii (12-15.02.2024 r.) w godz.10:00-14:00, prowadzone będą zajęcia twórczo-rekreacyjno-profilaktyczne „Zimą nie musi być nudno” dla dzieci w wieku 6-11 lat. Zajęcia odpłatne 50 zł na materiały/os.

Dom Harcerza zaprasza także na zajęcia w innych lokalizacjach w mieście: zajęcia komputerowe w Szkole Podstawowej nr 24 dla dzieci w wieku 9-11 lat oraz w II Liceum Ogólnokształcącym dla dzieci w wieku 10-18 lat. W V Liceum Ogólnokształcącym odbędą się trzydniowe warsztaty pn. „Ferie z Zespołem Tańca Hulaj-Noga” dla dzieci w wieku 7-9 lat oraz warsztaty dwudniowe dla dzieci w wieku 10-19 lat.

Młodzieżowy Dom Kultury natomiast każdego dnia ferii zimowych poprowadzi różnorakie zajęcia: warsztaty teatralne, gimnastyczno-ruchowe, fotograficzne, plastyczne, a także rękodzielnicze: tworzenia makram i świec sojowych. Podczas ferii w MDK zorganizowane będą także dwa turnusy zajęć warsztatowych „Sztuka na Rozgrzewkę” dla dzieci w wieku 7-9 lat. Dzieci uczestniczyć będą m.in. w zajęciach ceramicznych, plastycznych, ruchowych, florystycznych, zabawach terenowych i grach planszowych. Zajęcia odpłatne 50 zł na materiały/os. za tydzień.

Polecamy

Czas na sportowo

Sportowe ferie w Toruniu rozpoczną się już 9 lutego 2024 r. w godz. 16:30-18:30 na lodowisku Tor-Tor bezpłatnym wydarzeniem pn. „Ferie na start”. W zabawie udział wezmą reprezentanci klubów sportowych, promujący swoje dyscypliny sportu – hokej i curling. Będzie także oczywiście dyskoteka na lodzie, wiele konkursów i zabaw.

- Nasza oferta skierowana jest do wszystkich, którzy w ciągu roku szkolnego spędzają czas na nauce czy przed komputerem – chcemy ich wyciągnąć z domów i zachęcić do ruchu. Dlatego ta oferta jest tak bogata , ponieważ chcielibyśmy, aby skorzystało z niej jak najwięcej dzieci młodzieży. Wierzymy, że każdy znajdzie dla siebie coś miłego i spędzi ferie w mieście w sposób fajny i aktywny – podkreśliła Mariola Soczyńska, dyrektorka Wydziału Sportu i Rekreacji.

W organizację czasu dla dzieci i młodzieży podczas ferii włączają się także szkoły – cztery szkoły podstawowe: nr 2,8, 23,32 organizują półkolonie, z kolei szkoły podstawowe nr 15, 24, 28, 34 i 35 – zajęcia sportowe, treningi i zawody.

W ferie dzieci i młodzież – po okazaniu legitymacji szkolnej – będą mogły bezpłatnie popływać w basenach szkolnych w:

  • Szkole Podstawowej nr 8 w Toruniu w godz. 9:00-21:30,w tym nieodpłatnie w godz. 9:00-15:00,
  • Szkole Podstawowej nr 16 w Toruniu w godz. 9:00-21:30, w tym nieodpłatnie w godz. 9:00-15:00,
  • Szkole Podstawowej nr 18 w Toruniu nieodpłatnie w godz. 12:00-16:00,
  • Szkole Podstawowej nr 24 w Toruniu w godz. 11:00-19:00, w tym nieodpłatnie w godz. 11:00-15:00,
  • Szkole Podstawowej nr 28 w Toruniu nieodpłatnie w godz. 8:00-15:00,
  • Szkole Podstawowej nr 32 w Toruniu w dniach od 12.02.2024 r. do 16.02.2024 r., nieodpłatnie w godz. 9:00-14:00,
  • II Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu nieodpłatnie w godz. 9.00-14.00,
  • Zespole Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu w dniach od 12.02.2024 r. do 16.02.2024 r., nieodpłatnie w godz. 9:00-17:00.

Kulturalnie też będzie

Rozpoczęcie ferii zimowych w jednostkach kultury odbędzie się podczas corocznego balu w Ratuszu Staromiejskim. Z okazji Roku Smoka 10 lutego 2024 r. w godz. 15.00-17.00 w Sali Mieszczańskiej odbędzie się Chiński Bal Kostiumowy. Wydarzenie rozpocznie się przedstawieniem w wykonaniu aktorów z Teatru Vaška, potem na uczestników czekają gry, zabawy i konkursy oraz drobne upominki. Mile widziane przebranie dzieci i rodziców. Bilet wstępu na Bal Kostiumowy – 25 zł od osoby.

Feryjne atrakcje przygotowało m.in. Muzeum Okręgowe, Dwór Artusa, Toruńska Agenda Kulturalna. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronach internetowych tych placówek.

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska