Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń: nagrody IV Festiwalu Sztuki Faktu przyznane [ZDJĘCIA]

Mirosława Kruczkiewicz
Toruń: nagrody IV Festiwalu Sztuki Faktu przyznane [ZDJĘCIA]
Toruń: nagrody IV Festiwalu Sztuki Faktu przyznane [ZDJĘCIA] Jacek Smarz
Najciekawsze reportaże i dokumenty telewizyjne powstały ostatnio na ogarniętym konfliktem zbrojnym wschodzie Ukrainy. Tak uznało jury zakończonego w weekend w Toruniu IV Festiwalu Sztuki Faktu.

Na wschodzie Ukrainy, na froncie walk Ukraińców z rosyjskimi separatystami, Rafał Stańczyk i Jarosław Giermaziak z TVP Info nakręcili reportaż pt. „Faszyści w okopach”. Ten reportaż zdobył Grand Prix zakończonego IV Festiwalu Sztuki Faktu. Autorzy reportażu nie tylko relacjonują wydarzenia z ogarniętych walkami miejsc, ale i pytają walczących o powiązania z grupami neonazistowskimi, o UPA i o Stepana Banderę.

Drugie miejsce ex aequo w tej kategorii otrzymali: Bertold Kittel, Jarosław Jabrzyk i Beata Biel (TVN) za „Jak kupiliśmy biling telefonu”, Fabian Zając (TVP2, „Magazyn Ekspresu Reporterów”) za „Złowieni na cudowny lek” oraz Dorota Kaczor-Miszkiewicz (TVP1, „Obserwator”) za „Murale”.

Zobacz także: Znamy atrakcje LuxFestu 2016 w Toruniu!

Pierwsze miejsce w kategorii „film dokumentalny” otrzymał Anton Ciależnikau z Biełsat TV za „Pędzle zamiast karabinów” - opowieść o nietypowych białoruskich malarzach, którzy przebywają na plenerze w Donbasie na Ukrainie. Drugą nagrodę przyznano Iwonie Poredzie-Łakomskiej (TVP1) za „Bałtycki poker. W co gra Putin?”, trzecie miejsce zajęła Agnieszka Niedojad (TVN, „Superwizjer”) za film „Kordian”.
Na otwarty konkurs towarzyszący Festiwalowi Sztuki Faktu wpłynęło w tym roku rekordowo dużo – ponad 120 - tytułów z TVP, TVN, Polsatu i Discovery. W jury zasiadali: Lidia Duda (przewodnicząca), Janina Jankowska, Monika Sieradzka, Andrzej Sapija i Anna Kwiatkowska.

Trzydniowy festiwal był dla toruńskiej widowni okazją do spotkań ze znanymi dokumentalistami, reporterami, dziennikarzami, reżyserami. Festiwalowe prezentacje w dużej części nawiązywały do okrągłych rocznic - Poznańskiego Czerwca 1956 i o kilka miesięcy późniejszego powstania na Węgrzech, a także do rocznicy utworzenia w Polsce w 1976 roku Komitetu Obrony Robotników. Można było zobaczyć poświęcone tym wydarzeniom filmy dokumentalne, kroniki filmowe, reportaże.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska