Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń: Nowoczesne karetki są jak mobilny oddział szpitala [ZDJĘCIA]

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Ratownik medyczny Adam Ryniuk demonstruje wnętrze i wyposażenie jednego z nowych ambulansów
Ratownik medyczny Adam Ryniuk demonstruje wnętrze i wyposażenie jednego z nowych ambulansów Grzegorz Olkowski
- To jest wyposażenie na miarę XXI wieku. W tej karetce dzięki pomocy urządzeń można nawet udzielać jednocześnie pomocy dwóm osobom - chwali Ryszard Koczur, kierowca ratownik medyczny.

Wczoraj przed Urzędem Marszałkowskim zaprezentowano dwa z czterech nowych ambulansów, o które wzbogaciło się pogotowie ratunkowe działające w strukturze Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Rydygiera. Podległy samorządowi województwa toruński szpital kupił je za blisko 3 miliony złotych.

Przedłużenie lecznicy

- Dysponujemy teraz ośmioma nowymi karetkami. Te najnowsze zastąpią cztery, które mają na liczniku po ponad czterysta tysięcy kilometrów - mówi dyrektorka Wojewódzkiego Szpitala Sylwia Sobczak. - Stare karetki posłużą do transportu wewnątrzszpitalnego.

- Z zewnątrz wydają się podobne do tych, które zastąpią, jednak znacząco różnią się od nich wyposażeniem - dodaje marszałek województwa Piotr Całbecki. - Nowoczesne karetki to dzisiaj przedłużenie szpitala.

- Przykład? W ostrym zespole wieńcowym, w przypadku którego bardzo liczy się czas od wystąpienia objawów do udzielenia pomocy, możemy skorzystać z teletransmisji - mówi Sylwia Sobczak. - Pełna informacja przekazywana jest z karetki do szpitala, gdzie już na przyjęcie pacjenta przygotowywane są sala, odpowiednie instrumentarium i zespół.

Informacja przekazywana jest z karetki do szpitala, gdzie na przyjęcie pacjenta przygotowuje się zespół. - Sylwia Sobczak, dyrektor szpitala

Wartość wyposażenia nowych ambulansów jest znacznie większa niż wartość samych pojazdów.

W nowych ambulansach znajdują się m.in. zewnętrzne masażery serca, respiratory transportowe, defibrylatory, pompy infuzyjne i materace unieruchamiające, dzięki którym pacjent jest podczas transportu bezpieczny.

- Nasze karetki wyjeżdżają na wezwania średnio 2200 razy w ciągu miesiąca. Niestety, 80 procent wyjazdów jest bezzasadnych, na przykład wzywa się pogotowie do podwyższonej temperatury chorego, z którą można udać się do dyżurujących przychodni - mówi dyrektor Sylwia Sobczak, która apeluje przy okazji, by karetki pogotowia nie wzywać bez uzasadnienia, bo w tym czasie być może ktoś jej przyjazdu naprawdę pilnie potrzebuje.

Przy okazji prezentacji ambulansów mówiono o planowanej przebudowie szpitala na Bielanach.

Budowa we wrześniu

- Negocjujemy już ostatnie zdania umowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Jak tylko umowa zostanie zawarta, będziemy mogli wpuścić wykonawcę na plac budowy - poinformował marszałek Piotr Całbecki. - Stanie się to prawdopodobnie w połowie września.

- Do przeprowadzki przygotowujemy się od dłuższego czasu. To bardzo trudne logistycznie wyzwanie. Będziemy musieli się m.in. tymczasowo zmieścić na mniejszej powierzchni. W pierwszej kolejności wyburzony zostanie budynek z między innymi oddziałem wewnętrznym i oddziałem chemioterapii. Ale, oczywiście, te oddziały będą się musiały w szpitalu, w budynkach, które pozostaną do dyspozycji, zmieścić. A mamy budynki w różnych miejscach miasta - mówi Sylwia Sobczak.

Jak zapewnia dyrektorka szpitala, torunianie o wszystkich zmianach będą informowani z odpowiednim wyprzedzeniem.

Zobacz galerię: Nowe karetki dla szpitala.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska