Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. "Odważni wygrywają". Fundacja "Światło" zachęca do samobadania

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Fundacja„ Światło” chce nauczyć młodych mężczyzn w Toruniu samobadania ratującego życie
Fundacja„ Światło” chce nauczyć młodych mężczyzn w Toruniu samobadania ratującego życie Piotr Schutta
Fundacja "Światło" z Torunia organizuje cykl spotkań, mających na celu zachęcenie młodych mężczyzn do wykonywania samobadań, które często mogą uratować życie.

kcja pod hasłem „Odważni wygrywają” mająca na celu również przełamanie społecznego tabu, jakim jest rak jąder, kierowana jest do panów w wieku od 17. do 35. roku życia, a także ich partnerek, rodzin oraz przyjaciół.

Młodzi, badajcie się!

- Wybór takiego przedziału wiekowego podyktowany jest praktyką, ponieważ właśnie w tej grupie rak jąder jest najczęściej diagnozowanym nowotworem. Posiada też najwyższy współczynnik wyle-czalności pod warunkiem wczesnego wykrycia - mówi dr Małgorzata Rębiałkowska-Stankiewicz.

Psychoonkolożka niebawem weźmie udział w prelekcjach zaplanowanych w toruńskich szkołach ponadgimnazjalnych. Podczas takich spotkań uczniowie będą mogli nauczyć się m.in. samobadania jąder za pomocą specjalnego fantomu. Ponadto otrzymają szereg materiałów, z najważniejszymi informacjami dotyczącymi problemu oraz kontakty do osób, do których będą mogli się zgłosić, gdyby coś wzbudziło ich wątpliwości, a tych, jak mówi Marcin Osta-jewski, jest sporo.

Trzydziestoletni torunianin bierze udział w kampanii „Odważni wygrywają” i jest najlepszym dowodem na to, że z rakiem jąder można wygrać. Trzeba tylko dać sobie szansę.

Zobacz także:Zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej. Lekarze będą mieli większe kompetencje

- Zachorowałem w wieku 28 lat. Dosyć długo zwlekałem z wizytą u urologa, ponieważ objawy pojawiały się i po jakimś czasie znikały. Dopiero gdy zaczęły się utrzymywać, stwierdziłem, że coś jest nie tak. Kiedy trafiłem do lekarza okazało się, że mam raka jąder, na szczęście bez przerzutów, a takich przypadków na oddziale niestety nie brakowało - opowiada Marcin Ostajewski.

Działaj, zanim zaatakuje

Torunianin, który opisywał swoją walkę z chorobą na portalach społecznościowych, podkreśla, że wstyd paraliżuje młodych mężczyzn na tyle, że trafiają oni do lekarza w momencie, kiedy jest za późno na podjęcie leczenia.

Bardzo często do lekarzy trafiają pacjenci z bólem innych organów, w których rozwinęła się choroba nowotworowa. To nic innego jak przerzuty, bo nieleczony w porę rak jąder najczęściej atakuje mózg, płuca, wątrobę i węzły chłonne.

- Wystarczy poświęcić kilka minut na samobadanie, które może uratować młodemu mężczyźnie życie. To bardzo prosta profilaktyka, której nie powinniśmy się bać. Tak jak wcześniej zachęcaliśmy kobiety i ich partnerów do badania piersi, teraz zachęcamy panów i ich partnerki. W naszą kampanię angażują się nawet dziadkowie, którzy mówią, że będą zachęcali swoich wnuków do badań. Ci na początku się zawstydzą, ale temat w ich głowach zostanie - podkreśla Janina Mirończuk z Fundacji „Światło”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska