Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chrypka może stanowić poważny objaw raka krtani. Zobacz te charakterystyczne objawy

mfred
Objawem na który powinniśmy zwrócić uwagę jest chrypka
Objawem na który powinniśmy zwrócić uwagę jest chrypka Archiwum
Jednym z najgroźniejszych nowotworów, który częściej atakuje mężczyzn niż kobiety jest rak krtani. Choroba w początkowej fazie nie daje żadnych konkretnych objawów. Później pojawia się chrypka, która często jest lekceważona, więc nowotwór rozwija się niezauważony. Co przyczynia się do raka krtani? Sprawdź!

W Polsce rocznie na nowotwory zapada około 150 tysięcy osób. Nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce. Stanowią one istotny problem zdrowotny, przede wszystkim u osób w młodym i średnim wieku (25-64 lat). Zjawisko to jest szczególnie widoczne w populacji kobiet, w której od kilku lat nowotwory są najczęstszą przyczyną zgonów przed 65. rokiem życia, stanowiąc 28,3% zgonów młodych i 41,6% zgonów kobiet w średnim wieku.

Przyczyny raka krtani

Jednym z nowotworów, który dotyka sporą część jest rak krtani. Ze statystyk wynika, że częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet.
Jest najczęściej występującym nowotworem w obrębie głowy i szyi. Najbardziej narażone są na niego osoby palące papierosy i nadużywające alkoholu.
Za główną przyczynę powstania raka krtani, jak czytamy na luxmed-diagnostyka.pl, uważa się narażenie na dym tytoniowy. To w nim znajduje się wiele związków rakotwórczych. Rozwojowi choroby sprzyja nadmierne spożycie alkoholu oraz obciążenia genetyczne.
Na tę odmianę nowotworu zapadają też osoby, które narażone są na kontakt z metalami ciężkimi, azbestem oraz szkodliwymi oparami kwasów. To tylko niektóre z przyczyn.

Rak krtani i gardła. Rodzaje

 • Rak głośni stanowi nieco ponad połowę wszystkich raków krtani. Ten rodzaj raka gardła cechuje mała dynamika wzrostu i późne przerzuty do okolicznych węzłów chłonnych. Objawy raka głośni związane są przede wszystkim z zaburzeniami mowy (od chrypki aż do bezgłosu), które pojawiają się dość wcześnie i dusznością.
 • Rak krtani okolicy nagłośniowej (najczęściej nagłośnia) występuje u blisko 1/3 wszystkich chorych. Cechuje go duża dynamika wzrostu i wczesne przerzuty do okolicznych węzłów chłonnych. Pierwszym objawem nowotworu gardła okolicy nagłośniowej jest podrażnienie w gardle i uczucie przeszkody przy połykaniu.
 • Rak krtani okolicy podgłośniowej (podgłośnia) jest zaliczany do najrzadszej lokalizacji tego nowotworu. Ten typ raka gardła cechuje niewielka dynamiką i długo przebiega bezobjawowo.

Takie objawy daje rak krtani

Na początkowym etapie podobnie jak w wielu innych nowotworach rak krtani nie daje praktycznie żadnych objawów. Potem pojawia się chrypka, która powinna nas zaniepokoić. Gdy choroba się rozwija pojawiają się inne objawy:

 • ból przy połykaniu
 • zaburzenia połykania
 • duszność,
 • ból ucha i gardła,
 • objawy nieżytu gardła,
 • nieprzyjemny oddech.
 • W ciężkich przypadkach obserwuje się krwioplucie, a guz na szyi staje się wyczuwalny.
 • U chorych na raka krtani dochodzi do utraty masy ciała i rozwinąć się może tzw. krtań beczkowata.

Przez to, że rak krtani w początkowej fazie praktycznie nie daje charakterystycznych objawów jest on wykrywany dość późno.
Bezpośrednio przekłada się to na rokowania, które są niekorzystne. Szacuje się, że średnie 5-letnie przeżycie oscyluje w granicach 15-45 proc. Choroba rozpoznana na wczesnym etapie daje 90 proc. przeżycia 5 lat od momentu rozpoznania.

Leczenie raka krtani

Leczenie raka krtani determinowane jest wieloma czynnikami, lecz przede wszystkim stopniem zaawansowania choroby. Wybierając metodę leczenia raka zawsze należy rozważyć możliwość zaoszczędzenia krtani. We wczesnych stopniach stosowana jest radykalna radioterapia lub usunięcie guza techniką laserową. Alternatywę stanowi zabieg operacyjny oszczędzający krtań. Podjęcie decyzji o możliwości częściowego usunięcia krtani jest złożonym procesem i zależy od objawów choroby, stopnia sprawności chorego, stopnia zaawansowania raka i doświadczenia chirurga.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska