Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Pięcioro absolwentów szkół wyższych otrzymało klucze do miejskich mieszkań

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
Już po raz dziewiąty w ramach programu "Mieszkanie dla absolwenta" studenci, którzy ukończyli edukację w Toruniu otrzymali klucze do miejskich mieszkań. Wynajem na preferowanych warunkach ma zatrzymać młodych w mieście.
Już po raz dziewiąty w ramach programu "Mieszkanie dla absolwenta" studenci, którzy ukończyli edukację w Toruniu otrzymali klucze do miejskich mieszkań. Wynajem na preferowanych warunkach ma zatrzymać młodych w mieście. Grzegorz Olkowski
Już po raz dziewiąty w ramach programu "Mieszkanie dla absolwenta" studenci, którzy ukończyli edukację w Toruniu otrzymali klucze do miejskich mieszkań. Wynajem na preferowanych warunkach ma zatrzymać młodych w mieście.

Jak funkcjonuje oddział kardiologiczny w szpitalu na Bielanach?

od 16 lat

Od 2015 roku w ramach "Mieszkania dla absolwenta" byłym studentom toruńskich uczelni przyznano 38 lokali. W tym roku do programu zgłosiło się ośmioro kandydatów. Wybrano z nich pięcioro, którzy 11 grudnia odebrali od prezydenta Torunia klucze do mieszkań.

- Inicjatywa ta od samego początku wynika z zamiaru zapewnienia warunków mieszkaniowych dla tych absolwentek i absolwentów, którzy zdecydowali się pozostać pracując w naszym mieście bądź będąc na studiach doktoranckich. I to w efekcie zamierzenie, które służy do zatrzymania najzdolniejszych absolwentek i absolwentów toruńskich uczelni wyższych w Toruniu. Jestem przekonany, że ten program będzie kontynuowany w kolejnych latach – mówi Prezydent Torunia Michał Zaleski.

"Mieszkanie dla absolwenta" w Toruniu 2023. Gdzie są lokale?

Mieszkania dla absolwentów znajdują się w budynkach przy ul. Podgórnej 83, Reja 29, Fałata 75 i Rydygiera 6. - Średnia powierzchnia mieszkań to ok. 40 m2. Są to lokale jedno- lub dwupokojowe. Oczywiście wszystkie są po gruntownym remoncie, gdzie została wymieniona instalacja wodna, kanalizacyjne, gazowa. Wymieniono posadzki, zostały położone panele, a w łazienkach i kuchniach kafelki. W jednym z lokali został zmieniony system ogrzewania - mówi Janusz Cichowicz, zastępca Dyrektora ZGM w Toruniu.

- Średni koszt remontu mieszkania to ok. 60-70 tysięcy złotych, przy czym lokal, w którym zmieniono sposób ogrzewania to koszt ok. 100 tys. złotych. Łączny koszt remontu wyniósł blisko 360 tys. złotych – dodaje Cichowicz.

Czynsz najmu lokali wynosi od 6,71 zł za metr kwadratowy do 7,38 zł. Miesięczny wynajem wynosi zatem zaledwie kilkaset złotych, do których absolwenci będą musieli doliczyć opłaty za media.

Toruń. "Mieszkanie dla absolwenta" 2023. Kto otrzymał klucze?

Jednym z absolwentów, którzy w poniedziałek odebrali klucze do miejskich mieszkań jest Paweł Nowak, ukończył chemię na UMK. - Zamieszkam w dwupokojowym mieszkaniu przy ul. Fałata, jest zlokalizowane blisko mojej pracy przy ul. Gagarina, więc rzut beretem. To dla mnie duże wsparcie. Nie płacimy odstępnego, jedynie czynsz, więc te koszty są dużo niższe niż na rynku. Myślę, że znalezienie mieszkania na tak dogodnych warunkach byłoby bardzo trudne - mówi Nowak.

- Widziałam już swoje mieszkanie przy Podgórnej. Jest cudowne i nie mogę się doczekać aż będę mogła je urządzić po swojemu. Do tej pory mieszkałam w dziesięciometrowym pokoju, a mieszkanie jest czterokrotnie większe. Dla mnie i mojego kota będzie idealne - uśmiecha się Oliwia Gemza, która skończyła kulturoznastwo na toruńskim uniwersytecie. - Na co dzień prowadzę warsztaty, staram się przybliżać m.in. kulturę azjatycką, więc dzięki tańszemu wynajmowi, będę mogła sobie pozwolić, by robić tego więcej.

Toruń. Mieszkanie dla absolwenta 2023 - zasady i wyniki

Mieszkania przyznawane są absolwentom, którzy ukończyli studia z wysoką średnią, a także dodatkowo pracują naukowo i mają na swoim koncie publikacje. Umowy najmu lokali mieszkalnych z absolwentami w ramach niniejszego programu są zawierane na okres maksymalnie 5 lat, jednak nie dłużej niż na czas trwania zatrudnienia. Po upływie 5 lat na wniosek absolwenta i po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Mieszkaniowej oraz merytorycznej Komisji RMT, Gmina będzie mogła zawrzeć umowy najmu na czas nieoznaczony.

Lista absolwentów, którym w tym roku przyznano lokale w ramach programu "Mieszkanie dla absolwenta":

  • Paweł Nowak – średnia ocen 4,90, absolwent UMK Wydział Chemii, otrzymał łączną liczbę 7 punktów za: średnią ocen (3 pkt), publikacje naukowe (3 pkt) oraz I rok studiów doktoranckich (1 pkt),
  • Anna Laskowska – średnia ocen 4,81, absolwentka UMK Wydział Chemii, otrzymała łączną liczbę 7 punktów za: średnią ocen (2 pkt), publikacje naukowe (3 pkt), oraz IV rok studiów doktoranckich (2 pkt),
  • Roksana Herbasz – średnia ocen 4,79 absolwentka UMK Wydział Pedagogika, otrzymała 6 pkt (1 pkt za średnią, 3 pkt za konferencje naukowe oraz 2 pkt za kontynuację działalności naukowej w ramach II roku studiów doktoranckich),
  • Krystian Lachor – średnia ocen 4,88, absolwent AKSiM Informatyka Medialna, otrzymał łączną liczbę 5 punktów za: średnią ocen (2pkt) oraz wystawy artystyczne (3 pkt),
  • Oliwia Gemza – średnia ocen 4,93, absolwentka UMK Wydział Humanistyczny, otrzymała łączną liczbę 4 punktów za: średnią ocen (3 pkt), udział w konferencjach naukowych (1 pkt) - o tym miejscu decydowała wysokość średniej ocen w wyniku remisu pkt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska