Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń przyjął cały dom opieki dla niepełnosprawnych z Ukrainy. Jak wygląda organizowanie ich stałego pobytu?

Ryszard Warta
Ryszard Warta
Mikołaj Kuras, UMWKP
- Jesteśmy w fazie organizowania opieki nad tą grupą. Co ważne, dzięki wsparciu lekarzy z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, mamy pełną opiekę medyczną nad niepełnosprawnymi z Ukrainy, którzy do nas trafili - mówi Adam Szponka, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu.

Obejrzyj: Toruń. Most drogowy w nowej odsłonie

od 16 lat

Przypomnijmy: w połowie marca do dawnej siedziby szpitala psychiatrycznego przy ul. Skłodowskiej-Curie w Toruniu przewieziona została grupa kilkudziesięciu osób - pensjonariuszy, ich bliskich i opiekunów z domu opieki dla osób dotkniętych niepełnosprawnością intelektualną w obwodzie chmielnickim na zachodzie Ukrainy. Jak już pisaliśmy, po dramatycznej autobusowej ewakuacji do Polski - wśród podopiecznych są także osoby w ciężkim stanie, niesamodzielne, leżące - grupa trafiła najpierw w okolice Warszawy, potem do powiatu żnińskiego. Tu jednak okazało się, że zapewnienie im odpowiednich warunków jest niemożliwe. Ostatecznie, decyzją marszałka województwa Piotra Całbeckiego cała grupa trafiła do Torunia. Umieszczona została w budynkach szpitala psychiatrycznego przy ul. Skłodowskiej-Curie, które zwolnione zostały po tym, jak oddziały psychiatryczne przeniesione zostały do nowego kompleksu na Bielanach. Schronienie znalazło tam 60 chłopców i mężczyzn w wieku od 8 do 32 lat o zróżnicowanym stopniu niepełnosprawności.

O sprawie pisaliśmy i sygnalizowaliśmy, że potrzebne będzie formalne załatwienie pobytu tej grupy i sprawowania nad nimi opieki. Dwa tygodnie temu marszałek Piotr Całbecki informował o planach utworzenia domu pomocy społecznej, w którym podopieczni otoczeni zostaną opieką w europejskim standardzie terapeutycznym. Jego organizacją zająć się miał należący do samorządu województwa Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.

Wstępne założenia trzeba było jednak zrewidować. - Sprawa jest skomplikowana, bo okazało się, że nie jest możliwie powołanie DPS-u czy innej placówki opiekuńczej świadczącej usługi dla obywateli Ukrainy. Nie ma odpowiednich przepisów - mówi dyrektor Adam Szponka.

Na szczęście znalezione zostało rozwiązanie.
- Tworzymy punkt opieki nad osobami niepełnosprawnymi z Ukrainy, którego prowadzenie będzie jednym z zadań naszego centrum - tłumaczy Adam Szponka.

Polecamy nasze grupy na Facebooku:

Jest też pomysł na finansowanie opieki. - Przygotowujemy wniosek o dofinansowanie do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - dodaje dyrektor Szponka. - To nam pozwoli na uzyskanie pełnej stabilności finansowej.
Do sprawy będziemy wracać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska