Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń to stolica światowej lekkiej atletyki masters

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
Od lewej: Michał Zaleski, Margit Jungmann, Sławomir i Wacław Krankowscy
Od lewej: Michał Zaleski, Margit Jungmann, Sławomir i Wacław Krankowscy Fot. Piotr Bednarczyk
W sobotę oficjalne otwarcie, w niedzielę pierwsze konkurencje. 9. Halowe Mistrzostwa Świata Masters w Lekkiej Atletyce potrwają w Arenie Toruń do przyszłej soboty.

W piątek w Arenie Toruń odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezydent światowej federacji la masters Margit Jungmann, prezydenta Torunia Michała Zaleskiego oraz prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego.

- Z wielką radością będziemy gościli w Toruniu 9. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce, najpiękniejsze, bo w wydaniu masters - stwierdził Michał Zaleski. - To nie tylko rywalizacja z rywalami, ale często i z samym sobą, nawet w wieku 100 lat. Arena Toruń jest przygotowana do tego, by gościć mistrzostwa świata, z największą przyjemnością te dotyczące mastersów. Zorganizowaliśmy już tu mistrzostwa Europy, były mistrzostwa świata w 2019 roku, teraz znowu mamy mistrzostwa świata, a za rok kolejne mistrzostwa Europy. Będziemy jedynym miastem na świecie, które w ciągu 10 lat zorganizuje aż cztery wydarzenia na najwyższym poziomie w halowej rywalizacji mastersów. Dziękuję Polskiemu Związkowi LA Masters, na czele z Wacławem Krankowskim, za znakomite przygotowanie tych imprez, dziękuję też światowej federacji za przyznanie organizacji tych mistrzostw.

Toruń uratował

Prezydent w podziękowaniu wręczył Margit Jungmann wizerunek Torunia.

- To ja dziękuję Toruniowi, który pomógł nam przetrwać trudne czasy pandemii - powiedziała Margit Jungmann. - Miało to dla nas ogromne znaczenie. Poprzednie mistrzostwa również odbyły się w Arenie Toruń i były najlepiej zorganizowanymi w historii. Jestem przekonana, że uczestnicy mistrzostw pokażą wspaniałą walkę i przygotowanie do zawodów. Na tych mistrzostwach wystartuje 300 zawodników powyżej 80 lat, 14 powyżej 90 i jeden powyżej 100. Z ponad 4 tysięcy uczestników trzydzieści procent to kobiety.

Sami podnieśli sobie poprzeczkę

- Cóż mam powiedzieć, nasłuchałem się tylu miłych słów... - dodał Wacław Krankowski. - Po poprzednich mistrzostwach żartowaliśmy, iż mocno wyśrubowaliśmy poziom kolejnym organizatorom, a wyszło tak, ze wyśrubowaliśmy go sami sobie (Toruń zastąpił Kanadyjczyków, u którzy pierwotnie miały odbyć się te mistrzostwa - przyp. red.). Nie byłoby tych pochwał, gdyby nie powstała ta wspaniała hala, gdyby nie sprzyjający w Toruniu klimat dla sportu, gdyby nie prezydent Michał Zaleski, który ma duży szacunek do tego, co robimy. Serdecznie dziękuję całym władzom Torunia, wydziałowi sportu, radzie miasta. Możemy na nich zawsze liczyć. Udało się nam stworzyć zespół, który - mam nadzieję - wywiąże się ze wszystkich obowiązków tak, jak należy. Jego filarem jest, nieskromnie powiem, mój syn Sławek. Bez niego wielu spraw pewnie byśmy nie załatwili. Jemu też chcę podziękować. Dużo czasu zajęłoby wymienianie tych, którym się to należy. zostawmy to sobie na czas podsumowania mistrzostw. Zapraszam na sobotnie oficjalne otwarcie, zapraszam do śledzenia rywalizacji, która codziennie zaczynać się będzie o godzinie 8, a kończyć o 22, nie tylko w Arenie Toruń, ale też i hali tenisowej, stadionie miejskim, gdzie będą rozegrane konkurencje rzutowe oraz lasku przy ulicy Bema i okolicznych ulicach, na których odbędą się biegi. Z góry przepraszam mieszkańców Torunia, że w środę, piątek i sobotę będą lekkie utrudnienia na ulicy Bema i w jej okolicach.

Koncert na otwarcie

Uroczyste otwarcie mistrzostw zaplanowano w sobotę o godz. 18 w Arenie Toruń. Po przemarszu uczestników z 88. krajów w części artystycznej wieczoru zaprezentowane zostaną filmowe przeboje w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Co ważne - wstęp na otwarcie mistrzostw jak i siedmiodniowe zmagania sportowe jest bezpłatny.

Na start w światowych mistrzostwach zdecydowało się blisko 3400 sportowców z Europy, niespełna 400 z Ameryki Północnej i Karaibów, nieco ponad 200 z Azji, blisko 90 z Afryki, prawie 70 z Ameryki Południowej oraz 45 z Australii i Oceanii. Polskę będą reprezentowały 753 osoby, w tym 18. olimpijczyków. Między innymi Ludwika Chewińska, której rekord Polski w pchnięciu kulą jest aktualny od 1976 roku. Wystąpi również Urszula Kielan, Sebastian Chmara, Robert Korzeniowski oraz Jakub Jelonek, Rafał Sikora i Rafał Fedaczyński, którzy przygotowują się do startu w paryskiej olimpiadzie. Przypomnijmy, że w mistrzostwach Masters wystartują osoby, które w dniu rozpoczęcia zawodów ukończyły 35 lat.

Siedem dni rywalizacji

Przez siedem dni, do 1 kwietnia, uczestnicy mistrzostw będą rywalizować w 22. konkurencjach. Uroczyste zakończenie mistrzostw odbędzie się w sobotę 1 kwietnia, około 17.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska