Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Torunianie tesknią za gwarem na starówce i barkami przy Bulwarze Filadelfijskim. Polacy nie chcą wracać do pracy w biurze

Waldemar Piórkowski
Waldemar Piórkowski
Torunianie tesknia też za barkami na bulwarze
Torunianie tesknia też za barkami na bulwarze Grzegorz Olkowski
Trwa sukcesywne luzowanie obostrzeń związanych w pandemią koronawirusa. Na zlecenie portalu Jakdojade sprawdzono, do czego chcą wrócić mieszkańcy największych miast Polski, w tym również Torunia, i jak pandemia zmieniła ich dotychczasowe nawyki.

Zobacz wideo: Drogówka zabiera auta piratom drogowym.

Na starówkę i bulwary

Według tego badania mieszkańcy Torunia chcą wracać głównie do dwóch miejsc: na starówkę (64 procent) oraz bulwarów z barkami nad Wisłą (53 procent). To tradycyjne miejsca nie tylko spacerów, ale również plenerowych imprez kulturalnych i spotkań ze znajomymi, często również w piwnym ogródku. Widać również, że Toruń jest miastem zagorzałych kibiców sportowych, ponieważ na kolejnych miejscach znalazły się Motoarena, gdzie odbywają się oczywiście mecze żużlowe oraz Arena Toruń (obie po 20 procent). Torunianie wróciliby również do osobistych wizyt lekarskich, a także do spotkań z przyjaciółmi bez ograniczeń.

Polecamy

Polacy nie lubią maseczek

- Natomiast w ujęciu ogólnokrajowym Polacy chcieliby wrócić do przemieszczania się bez maseczek. Spotkań z rodziną bez ograniczeń najbardziej brakuje osobom powyżej 65. roku życia. Z kolei osoby w wieku 25–34 lat najbardziej chciałyby wrócić do restauracji i pubów. Wyniki pokazują, że 30 procent Polaków zrezygnowało lub rzadziej korzysta z komunikacji miejskiej w trakcie pandemii - wynika z raportu

.
Jak wynika z raportu, przemieszczania się bez maseczek chce aż 81 procent kobiet i 70 procent mężczyzn. Również więcej kobiet (71procent) chce powrotu do osobistych wizyt lekarskich oraz do nauki stacjonarnej w szkole i na uczelni (18 procent). Takich różnic badanie wskazuje więcej:

  • mężczyźni chętniej wróciliby do udziału w meczach i wydarzeniach sportowych,
  • kobiety zaś w festiwalach, koncertach i targach gastronomicznych,
  • 20 procent procent Polaków tęskni do swobodnej celebracji wydarzeń religijnych,
  • 44 procent badanych chce swobodnego korzystania z galerii handlowych,
  • tylko 7 procent ankietowanych chce powrotu do biura i pracy stacjonarnej.

W obszarze emocji najmniej Polakom brakuje gwaru w pracy, złapania za rękę na randce, a najbardziej poczucia bezpieczeństwa (49 procent) i odwiedzin u kogoś w domu (40 procent). Znaczenie mają także drobne gesty - od podawania ręki na przywitanie (tęskni 41procent respondentów) aż do uśmiechania się do przechodniów (33 procent). Nie dziwi fakt, że osobom po 65. roku życia najbardziej ze wszystkich badanych brakuje przytulania bliskich. To właśnie ta grupa przez większość pandemii była najbardziej zagrożona i tym samym odizolowana od innych.

Polecamy

Moda na spacery

Jak wynika z tego raportu, nowym sposobem spędzania czasu w dobie pandemii stało się spacerowanie. 1/4 ankietowanych deklaruje, że częściej niż przed pandemią chodzi pieszo lub spaceruje. Po zniesieniu ograniczeń Polacy chcą utrzymać ten trend: mieć większy kontakt z naturą, spędzać więcej czasu na powietrzu i prowadzić zdrowy tryb życia, 1/3 z nich deklaruje także chęć powrotu do siłowni.

Jakdojade zauważa, że zmieniły się nawyki związane z transportem. Badanie pokazuje, że do swobodnego korzystania z transportu publicznego chce wrócić 29 procent ankietowanych. Mimo, że liczba użytkowników komunikacji miejskiej spadła w 2020 r. (22 procent Polaków korzysta z niej rzadziej, a 8 procent całkowicie zrezygnowało), to mocno wzrósł rynek zakupów biletów mobilnych, co może wynikać z faktu, że pasażerowie poszukują bezkontaktowych sposobów ich zakupu. Jak podaje Jakdojade - sprzedaż biletów w tej aplikacji wzrosła o 33,71 procent w porównaniu z 2019 rokiem.
Bilety przez aplikację mobilną najczęściej kupują mieszkańcy Szczecina i Torunia (49 procent ankietowanych) oraz Poznania (45 procent) i Trójmiasta (43 procent). W automatach biletowych bilety najczęściej kupują mieszkańcy Wrocławia (73 procent), Łodzi (70 procent) i Lublina (68 procent).
Raport na zlecenie Jakdojade przygotowała firma badawcza Norstat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska