MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruński Apator płynie na fali wspomnień swoich dawnych pracowników

Szymon Spandowski
Czyżby to była słynna biblioteka w domu kultury PZWANN?  Właściciela zdjęcia bardzo prosimy o kontakt. Chcielibyśmy je zwrócić
Czyżby to była słynna biblioteka w domu kultury PZWANN? Właściciela zdjęcia bardzo prosimy o kontakt. Chcielibyśmy je zwrócić nadesłane
Do redakcji dotarły kolejne zdjęcia i wspomnienia dotyczące Apatora. Kilku dawnych pracowników zostawiło swoje namiary. Wszystkim dziękujemy, ze wszystkimi się skontaktujemy.

Dostaliśmy ciekawy zestaw zdjęć wydany z okazji 25-lecia Apatora. Na kopercie, poza adresem i reklamą zakładu, jest również informacja, że ze śródmieścia można do PZWANN dojechać tramwajem nr 2 lub autobusem nr 15. Bardzo dziękujemy. Zdjęcia skopiowaliśmy, a właściciela prosimy o kontakt: tel. 56 611 81 11, najlepiej między godziną 10 i 13.

Jubileuszową paradę wspomnień o Apatorze rozpoczęliśmy od fragmentów listu pana Władysława Wiatrows-kiego, który przygodę z zakładem rozpoczął od nauki w działającej przy PZWANN szkole zawodowej. Nasz Czytelnik odezwał się ponownie, tym razem przysyłając wspomnienia znacznie szersze.

Polecamy:
Toruńskie trojaczki. Historie potrójnego szczęścia
Juwenalia UMK 2019. Program Piernikaliów
Nowy, elektryczny rower miejski w Toruniu
Najpiękniejsze z toruńskich klubów
Jak zmieni się Park Tysiąclecia? Zobacz wizualizacje

„Mój wybór tej szkoły wiązał się z możliwością zatrudnienia w PZWANN bezpośrednio po jej ukończeniu. W tym okresie zarobki w PZWANN należały do jednych z wyższych w Toruniu a praca była dla mnie bardzo ciekawa. Nauka trwała trzy lata i dosyć szybko można było zostać niezależnym finansowo człowiekiem. W pierwszej klasie ze względu na nasz młodociany wiek uczyliśmy się cztery dni w tygodniu, a dwa dni pracowaliśmy we wspomnianym warsztacie elektrycznym ( wtedy obowiązywał sześciodniowy tydzień pracy). Szkoła mieściła się w budynku szkoły podstawowej przy ulicy Sawickiej, obecnie Łąkowa, i zajęcia odbywały się w godzinach popołudniowych. Nauczycielami przedmiotów zawodowych byli inżynierowie pracujący w PZWANN. W trzeciej klasie nasza szkoła została przeniesiona do budynku ZSZ przy ulicy Targowej i zajęcia odbywały się w godzinach przedpołudniowych trzy dni w tygodniu. Kolejne trzy dni pracowaliśmy pod nadzorem wyznaczonych pracowników w wydziałach produkcyjnych. Wtedy też można było zapoznać się z produkcją różnych ciekawych wyrobów: aparatura rozdzielczo-sterownicza, aparatura łączeniowa, aparatura dla górnictwa, podstacje transformatorowe”.

Tu musimy przerwać, bo powoli kończy się miejsce w tym numerze „Nowości”. Do Apatora jednak jeszcze wrócimy, ponieważ wspomnienia i zdjęcia będziemy zbierali do 30 maja.

Prosimy je kierować na adres: Redakcja „Nowości”, ul. Podmurna 31, 87-100 Toruń, bądź mailowo: [email protected].

W temacie wiadomości lub na kopercie bardzo prosimy napisać Apator.

Zobacz też: Czego brakuje w Toruniu?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sportowcy dla powodzian

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska