Nasza Loteria

Toruński Apator płynie na fali wspomnień swoich dawnych pracowników

Szymon Spandowski
Czyżby to była słynna biblioteka w domu kultury PZWANN?  Właściciela zdjęcia bardzo prosimy o kontakt. Chcielibyśmy je zwrócić
Czyżby to była słynna biblioteka w domu kultury PZWANN? Właściciela zdjęcia bardzo prosimy o kontakt. Chcielibyśmy je zwrócić nadesłane
Do redakcji dotarły kolejne zdjęcia i wspomnienia dotyczące Apatora. Kilku dawnych pracowników zostawiło swoje namiary. Wszystkim dziękujemy, ze wszystkimi się skontaktujemy.

Dostaliśmy ciekawy zestaw zdjęć wydany z okazji 25-lecia Apatora. Na kopercie, poza adresem i reklamą zakładu, jest również informacja, że ze śródmieścia można do PZWANN dojechać tramwajem nr 2 lub autobusem nr 15. Bardzo dziękujemy. Zdjęcia skopiowaliśmy, a właściciela prosimy o kontakt: tel. 56 611 81 11, najlepiej między godziną 10 i 13.

Jubileuszową paradę wspomnień o Apatorze rozpoczęliśmy od fragmentów listu pana Władysława Wiatrows-kiego, który przygodę z zakładem rozpoczął od nauki w działającej przy PZWANN szkole zawodowej. Nasz Czytelnik odezwał się ponownie, tym razem przysyłając wspomnienia znacznie szersze.

Polecamy:
Toruńskie trojaczki. Historie potrójnego szczęścia
Juwenalia UMK 2019. Program Piernikaliów
Nowy, elektryczny rower miejski w Toruniu
Najpiękniejsze z toruńskich klubów
Jak zmieni się Park Tysiąclecia? Zobacz wizualizacje

„Mój wybór tej szkoły wiązał się z możliwością zatrudnienia w PZWANN bezpośrednio po jej ukończeniu. W tym okresie zarobki w PZWANN należały do jednych z wyższych w Toruniu a praca była dla mnie bardzo ciekawa. Nauka trwała trzy lata i dosyć szybko można było zostać niezależnym finansowo człowiekiem. W pierwszej klasie ze względu na nasz młodociany wiek uczyliśmy się cztery dni w tygodniu, a dwa dni pracowaliśmy we wspomnianym warsztacie elektrycznym ( wtedy obowiązywał sześciodniowy tydzień pracy). Szkoła mieściła się w budynku szkoły podstawowej przy ulicy Sawickiej, obecnie Łąkowa, i zajęcia odbywały się w godzinach popołudniowych. Nauczycielami przedmiotów zawodowych byli inżynierowie pracujący w PZWANN. W trzeciej klasie nasza szkoła została przeniesiona do budynku ZSZ przy ulicy Targowej i zajęcia odbywały się w godzinach przedpołudniowych trzy dni w tygodniu. Kolejne trzy dni pracowaliśmy pod nadzorem wyznaczonych pracowników w wydziałach produkcyjnych. Wtedy też można było zapoznać się z produkcją różnych ciekawych wyrobów: aparatura rozdzielczo-sterownicza, aparatura łączeniowa, aparatura dla górnictwa, podstacje transformatorowe”.

Tu musimy przerwać, bo powoli kończy się miejsce w tym numerze „Nowości”. Do Apatora jednak jeszcze wrócimy, ponieważ wspomnienia i zdjęcia będziemy zbierali do 30 maja.

Prosimy je kierować na adres: Redakcja „Nowości”, ul. Podmurna 31, 87-100 Toruń, bądź mailowo: [email protected].

W temacie wiadomości lub na kopercie bardzo prosimy napisać Apator.

Zobacz też: Czego brakuje w Toruniu?

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska