MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruńskie uroczystości katyńskie pod katyńskimi dębami na placu 4 Czerwca

OPRAC.:
Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Członkowie toruńskiej Rodziny Katyńskiej, przedstawiciele władz miasta i województwa, wojskowi spod różnych sztandarów spotkali się w piątek na placu 4 Czerwca, gdzie w ubiegłym roku zostały posadzone dęby pamięci polskich żołnierzy i policjantów zamordowanych w 1940 roku w Związku Radzieckim. Głównym punktem programu był wernisaż wystawy plenerowej "Uciekli do Mandżurii".
Członkowie toruńskiej Rodziny Katyńskiej, przedstawiciele władz miasta i województwa, wojskowi spod różnych sztandarów spotkali się w piątek na placu 4 Czerwca, gdzie w ubiegłym roku zostały posadzone dęby pamięci polskich żołnierzy i policjantów zamordowanych w 1940 roku w Związku Radzieckim. Głównym punktem programu był wernisaż wystawy plenerowej "Uciekli do Mandżurii". Grzegorz Olkowski
W piątek przed arsenałem Muzeum Etnograficznego w Toruniu, gdzie w miejscu, w którym kiedyś stał pomnik wdzięczności Armii Radzieckiej, dziś rosną Dęby Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, odbyły się uroczystości z okazji 84. rocznicy tego wielkiego wojennego dramatu. Przy okazji została otwarta wystawa plenerowa "Uciekli do Mandżurii".

Członkowie toruńskiej Rodziny Katyńskiej, przedstawiciele władz miasta i województwa, wojskowi spod różnych sztandarów spotkali się w piątek na placu 4 Czerwca, gdzie w ubiegłym roku zostały posadzone dęby pamięci polskich żołnierzy i policjantów zamordowanych w 1940 roku w Związku Radzieckim.

Głównym punktem programu był wernisaż wystawy plenerowej "Uciekli do Mandżurii". Powstała ona przy okazji 80. rocznicy ujawnienia Zbrodni Katyńskiej, oraz uroczyście otwarta 13 kwietnia 2023 roku w ramach programu "Pamięć dla Przyszłości" na skwerze ks. Jana Twardowskiego w Warszawie. Organizatorami byli Dom Spotkań z Historią w Warszawie oraz Federacja Rodzin Katyńskich, zaś kuratorkami Monika Kapa-Cichocka (Dom Spotkań z Historią), Izabella Sariusz-Skąpska (Federacja Rodzin Katyńskich), a także Zuzanna Bogumił (Instytut Archeologii i Etnologii PAN).

Jak informuje na swojej stronie internetowej Urząd Miasta Torunia, na wystawie są pokazane dokumenty związane z tą problematyką oraz przypomniane mniej znane fakty – prawne zmagania o prawdę o Katyniu, które zaczęły się od próby wprowadzenia sprawy katyńskiej do procesu norymberskiego, działania komitetu powołanego przez Kongres Stanów Zjednoczonych w latach pięćdziesiątych, po bardziej współczesne, łącznie z postępowaniami przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Ekspozycja opiera się na świadectwach historycznych, dokumentach, zdjęciach ze zbiorów instytucji związanych z tym tematem i z prywatnych archiwów rodzin katyńskich, prezentuje też najważniejsze miejsca pamięci. Na planszach wystawy znajdują się kody QR, które prowadzą to angielskiej i ukraińskiej wersji ekspozycji.
Wystawę będzie można oglądać do 19 kwietnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dlaczego lato sprzyja miłości?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska