Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trudne dzieje chełmżyńskiej gorzelni

Marcin Seroczyński
Główny mechanik Janusz Meger jest także zakładowym kronikarzem
Główny mechanik Janusz Meger jest także zakładowym kronikarzem Marcin Seroczyński
Chełmżyńska gorzelnia powoli zaczyna odbijać się od dna. W tym roku zakład Bioetanol Aeg obchodzi jubileusz 10-lecia powstania przedsiębiorstwa. Z tej okazji pracownicy, pomimo trudnych warunków firmy, uczcili ten okrągły jubileusz.

Obecnie zakład znajduje się w upadłości układowej. Zatrudnia około 70 pracowników. Najnowsza historia Bioetanolu liczy się od 2006 roku, kiedy chełmżyńska firma rozpoczęła działalność z nowym właścicielem, po wcześniejszej półtorarocznej upadłości. Obiekty w Chełmży i Nowej Wsi Wielkiej odkupił od syndyka masy upadłościowej poprzedniej spółki Szwed Peter Hielm.

Poważne inwestycje

- Rozpoczęły się wtedy prace remontowe i modernizacyjne - wspomina Janusz Meger, główny mechanik Bioetanolu. - W pierwszej kolejności przystąpiono do przygotowania urządzeń, które pozwoliły rozpocząć rektyfikację z surówek rolniczych. W tym celu kupiono wytwornicę pary, która stała się źródłem ciepła dla procesu technologicznego, doprowadzono rurociąg z gazem ziemnym z ulicy Bydgoskiej, kupiono wentylatorowe chłodnie wody, by woda krążyła w obiegu zamkniętym, zmodernizowano stację kadzi fermentacyjnych w celu przyjęcia i przygotowania surówki do rektyfikacji - dodaje.

W grudniu 2006 odbyło się próbne uruchomienie wytwornicy pary i wykonano szereg prób w celu dostarczenia pary do urządzeń rektyfikacji. W styczniu 2007 roku rozpoczęto rektyfikację surówek rolniczych. Tym samym zakład zaczął produkować i sprzedawać etanol. Równocześnie rozpoczęto odwodnianie surówek rolniczych w Nowej Wsi Wielkiej i sprzedaż spirytusu odwodnionego do paliw.

- W kolejnych latach dalej modernizowano zakład, by móc rozpocząć produkcję etanolu z melasy. Dodatkowo dostawiono trzy zbiorniki magazynowe, by można było magazynować spirytus luksusowy. W tym czasie produkowano rektyfikat w ilości około 800 000 litrów miesięcznie oraz spirytus odwodniony w ilości około 600 000 litrów miesięcznie - dodaje Janusz Meger, który w gorzelni przepracował większość swojego życia.

Zatrzymanie produkcji

Spółka Bioetanol Aeg funkcjonowała do lutego 2015 roku, kiedy to inspektor Służby Celnej nakazał zatrzymanie produkcji. Trwały rozmowy z urzędem celnym, były protesty pracowników, wysyłano pisma do premiera, prezydenta, wojewody, polityków różnych partii, były również programy w telewizji oraz wiele artykułów w gazetach. Po długiej niepewności został przywrócony skład podatkowy i anulowano częściowo naliczone zadłużenia spółki oraz umożliwiono rozpoczęcie działalności gospodarczej. Po krótkim przeglądzie urządzeń oraz skompletowaniu załogi Bioetanol Aeg w Chełmży wznowił produkcję. Niestety, jej wcześniejsze wstrzymanie wiązało się z wzrostem zadłużenia spółki, czego konsekwencją było złożenie wniosku o upadłość układową. Decyzja ta pozwoliła spółce przetrwać.

Wystawa zdjęć

Z okazji 10-lecia zakładu, Janusz Meger oraz Piotr Walecki pracownicy spółki przygotowali wystawę dotyczącą historii Bioetanolu. - Na początku trzymaliśmy to wszystko w tajemnicy, a gdy wystawiliśmy fotografie, wycinki prasowe oraz inne pamiątki wzbudziło to duże zainteresowanie - mówi Janusz Meger.

Bioetanol powoli odbija się od dna, ale po decyzjach urzędników celnych stracił najważniejszych kontrahentów.

Bioetanol Aeg - firma ma 10 lat, ale historia gorzelni w Chełmży sięga 1947 r . Wytwórnia Alkoholu Bezwodnego była pierwszą fabryką w rejestrze nowych inwestycji przemysłowych w Polsce Ludowej. Bioetanol wytwarzał płyny do spryskiwaczy samochodowych, produkty w postaci płynu i żelu na bazie etanolu, przeznaczone do stosowania w biokominkach, żele do podgrzewaczy, płyn do dezynfekcji chirurgicznej, żel do dezynfekcji higienicznej i środek poprawiający właściwości gleby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska