MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Twój oddech pachnie jak kupa? Poznaj 7 możliwych powodów, przez które masz kałowy oddech

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Nieprzyjemny zapach z ust może być powodem dyskomfortu. A jeżeli aromat, jaki wydychamy, przypomina kupę, to poziom zakłopotania może rosnąć. Co oznacza zapach kału z ust? Powodów może być wiele. Sprawdź 7 najczęstszych przyczyn, które mogą powodować, że twój oddech pachnie jak kupa. Co zrobić, gdy ma się nieprzyjemny zapach z ust?

Spis treści

Dlaczego z ust śmierdzi kałem? 7 najczęstszych powodów kałowego oddechu

Nieprzyjemny zapach z ust dotyczy każdego z nas – są momenty, kiedy nam po prostu towarzyszy. Jeśli jednak szczotkowanie i płukanie jamy ustnej nie pomaga, a zapach wydobywający się z ust przypomina kał, może to być oznaka problemów zdrowotnych.

Mężczyzna ma nieświeży oddech z ust
Co oznacza zapach kału z ust? Oto 7 możliwych powodów kałowego oddechu. Love portrait and love the world/Getty Images

Oddech o zapachu kupy może mieć wiele przyczyn. Może być to wynik niewłaściwej higieny jamy ustnej, ale może się też wiązać z poważnymi dolegliwościami. Sprawdź, na jakie choroby może wskazywać kałowy oddech.

Co zrobić, żeby nie śmierdziało z ust kałem? Sposoby leczenia kałowego oddechu

Zapach kału z ust może mieć wiele przyczyn i też od nich zależy sposób leczenia takiego stanu.

Kałowy oddech i schorzenia, z jakimi się może wiązać, można leczyć w następujący sposób:

 • Nieprawidłowa higiena jamy ustnej: w przypadku złej higieny jamy ustnej pomocna będzie wizyta u dentysty oraz odpowiednie leczenie. Niezbędna jest też codzienna higiena jamy ustnej, obejmująca szczotkowanie, nitkowanie i czyszczenie języka.
 • Niedrożność jelit: w przypadku podejrzenia niedrożności jelit, natychmiast należy zgłosić się do lekarza. Lekarz może zalecić odpoczynek jelit z płynami dożylnymi w celu leczenia częściowej niedrożności. Jeżeli niedrożność jelit jest poważna, konieczna może być operacja. Mogą również zostać przepisane antybiotyki, leki przeciwbólowe lub leki zmniejszające nudności.
 • Wymioty: leczenie wymiotów zależy od przyczyny. Jeżeli wymioty są wynikiem infekcji wirusowej i zatrucia pokarmowego, należy pozwolić objawom minąć. Czasami ciężkie wymioty mogą powodować odwodnienie i konieczne może być podanie leków lub płynów dożylnych.
 • Infekcje zatok: większość infekcji zatok leczy się antybiotykami przepisanymi przez lekarza. Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty (OTC) również mogą być pomocne w celu leczenia dyskomfortu spowodowanego infekcją.
 • Choroba refluksowa przełyku: choroba refluksowa przełyku może być leczona lekami dostępnymi bez recepty lub na receptę. Osoby cierpiące na GERD powinny unikać pokarmów, które nasilają objawy. W skrajnych przypadkach konieczna może być operacja.
 • Kwasica ketonowa: osoba, która doświadcza kwasicy ketonowej, otrzyma w szpitalu kombinację zabiegów mających na celu normalizację poziomu cukru i insuliny we krwi. Obejmuje to insulinoterapię, uzupełnianie płynów i elektrolitów. Kwasica ketonowa wywołana przez infekcję lub inną chorobę może skutkować antybiotykoterapią.
 • Niewydolność wątroby: ostra niewydolność wątroby może być leczona za pomocą leków odwracających skutki zatrucia lub przeszczepu wątroby, jeśli stan jest nieodwracalny. W przypadku schorzeń takich jak marskość wątroby, która może prowadzić do przewlekłej niewydolności wątroby, pacjent może być leczony z uzależnienia od alkoholu, podawane mogą być leki na zapalenie wątroby, zalecana może być utrata masy ciała lub leczenie innymi lekami, które kontrolują przyczyny i objawy marskości wątroby.

Jak pozbyć się kałowego zapachu z ust? Domowe sposoby na nieświeży oddech

Jeżeli kałowy oddech nie jest oznaką poważnego stanu zdrowia, można zastosować domowe sposoby. Mogą one pomóc zmniejszyć nieprzyjemny zapach z ust.

Domowe sposoby na nieświeży oddech to m.in.

 • szczotkowanie zębów po każdym posiłku,
 • codzienne nitkowanie zębów,
 • czyszczenie języka,
 • codzienne stosowanie płynu do płukania jamy ustnej
 • żucie świeżej pietruszki lub liści mięty,
 • ssanie oleju,
 • unikanie palenia tytoniu i pokarmów powodujących nieprzyjemny zapach oddechu,
 • picie dużej ilości wody,
 • żucie bezcukrowej gumy miętowej lub ssanie bezcukrowej miętówki.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Zadbaj o optymalne trawienie

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Twój oddech pachnie jak kupa? Poznaj 7 możliwych powodów, przez które masz kałowy oddech - Strona Zdrowia

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska