Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tyle wynosi zasiłek chorobowy 2024 - czasem jest to 100%! Taka jest podstawa wymiaru zasiłku chorobowego

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
od 16 lat
Zasiłek może wypłacać pracodawca albo Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z reguły jest to 80 proc. podstawy wymiaru. Są jednak sytuacje, gdy można dostać 100 proc. podstawy wymiaru.

Zasiłek chorobowy może wypłacać ZUS lub pracodawca (jeżeli zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych), a finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Pracodawca wypłaca pracownikowi zasiłek za okres niezdolności do pracy trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia - za okres niezdolności do pracy trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego. Ubezpieczonemu, który ukończył 50. rok życia, czternastodniowy okres wypłaty wynagrodzenia za czas choroby przysługuje począwszy od następnego roku kalendarzowego po roku, w którym ukończył ten wiek.

- Jeśli pracownik choruje dłużej niż odpowiednio 33 dni lub 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, przysługuje mu zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS i uprawnionych pracodawców, czyli tych zgłaszających do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. Kwotę wypłaconych zasiłków chorobowych pracodawca, czyli płatnik zasiłków, potrąca z bieżących składek na ubezpieczenia społeczne.

Taka jest podstawa wymiaru zasiłku chorobowego

Podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy.

Jeśli chory jest zatrudniony na umowę cywilnoprawną, np. umowę zlecenie, to wówczas podstawę wymiaru przysługującego mu zasiłku stanowi przeciętny miesięczny przychód, od którego opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy.

Nie przegap

Taka jest wysokość zasiłku chorobowego

Miesięczny zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości:

  • 100 proc. podstawy wymiaru, także za okres pobytu w szpitalu, jeśli niezdolność do pracy będzie spowodowana m.in.:
    - wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy
    - wystąpi w czasie ciąży,
    - wystąpi wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów albo zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Zobacz wyliczenia tygodniowej pensji na zwolnieniu lekarskim. Mamy tabelę wyliczeń wypłat na L4, którą prezentujemy w poniższej galerii.

Pracownik dostaje zasiłek tak długo, jak jest niezdolny do pracy z powodu choroby. Maksymalnie mogą to być 182 dni, czyli sześć miesięcy.

- Natomiast jeśli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży, zasiłek chorobowy jest wypłacany nie dłużej niż przez 270 dni, czyli dziewięć miesięcy - podsumowuje Krystyna Michałek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tyle wynosi zasiłek chorobowy 2024 - czasem jest to 100%! Taka jest podstawa wymiaru zasiłku chorobowego - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska