MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tylko spawacz śpi spokojnie

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Technicy hotelarstwa, agrobiznesu i ochrony środowiska - setkami zasilają szeregi bezrobotnych w Kujawsko-Pomorskiem, a ofert pracy dla nich jak na lekarstwo.

Technicy hotelarstwa, agrobiznesu i ochrony środowiska - setkami zasilają szeregi bezrobotnych w Kujawsko-Pomorskiem, a ofert pracy dla nich jak na lekarstwo.

<!** Image 3 align=none alt="Image 187385" sub="O zawodach deficytowych i nadwyżkowych rozmawiali wczoraj uczestnicy konferencji PUP w klubie „Forte”. Co z tego wyniknie? [Fot.: Adam Zakrzewski]">WUP i PUP w Toruniu podsumowały ubiegły rok pod kątem zawodów deficytowych i nadwyżkowych w regionie i naszym mieście. Monitoruje je od lat. Pierwsze to takie, dla których jest więcej ofert pracy niż zarejestrowanych w pośredniakach bezrobotnych. Drugie dotyczą sytuacji odwrotnej.<!** reklama>

Spawanie w cenie

Spawacz metodą TIG i MIG - tacy fachowcy według urzędowych danych mogą spać spokojnie. W 2011 roku pośredniaki w całym regionie zarejestrowały tylko czterech spawaczy. Za to ofert pracy dla nich było ponad 160. Spawaczy metodą MAG zarejestrowały natomiast 19, a ofert miały dla nich 294.

W samym Toruniu spawacz także okazał się zawodem najbardziej deficytowym. Za nim na liście ustawili się: doradca finansowy, pracownik administracyjny oraz monterzy: ociepleń budynków, sprzętu elektronicznego i konstrukcji budowlanych.

Natomiast zawody nadwyżkowe w naszym mieście to: kosmetyczka, operator sieci i systemów komputerowych, kelner, zaopatrzeniowiec, psycholog i ogrodnik. Liczba bezrobotnych w tych profesjach wielokrotnie przewyższa liczbę ofert pracy, jakie dla nich zgłaszano do toruńskiego pośredniaka.

- Od 2005 roku w regionie aż o 8,6 procent wzrosła liczba bezrobotnych, nie posiadających żadnego zawodu - mówi Barbara Kalita z Wojewódzkiego Urzędu Pracy, od dawna zajmująca się monitoringiem deficytowych i nadwyżkowych zawodów. - Coraz częściej młodzi kończą szkoły zawodowe, ale nie zdają egzaminów zawodowych.

Absolwenci ze złym fachem

Są i tacy, którzy uczą się pilnie, ale na zdobyte przez nich umiejętności nie ma popytu. W czołówce profesji nadwyżkowych w Kujawsko-Pomorskiem znajdują się technicy: hotelarstwa, agrobiznesu i ochrony środowiska. Łącznie w ub.r. pośredniaki zarejestrowały ponad tysiąc bezrobotnych z takim zawodem. A ofert pracy dla nich wszystkich miały raptem... trzy. Podobnie rzecz miała się z mechanikami - operatorami pojazdów i maszyn rolniczych. Jako bezrobotni zarejestrowało się aż 768 takich osób. Urzędy pracy w województwie miały dla nich cztery oferty pracy.


Bezrobotnych wciąż przybywa

Już 151 tysięcy bezrobotnych mamy w regionie. Gorzej jest tylko w Warmińsko-Mazurskiem i Zachodniopomorskiem.

8600 - tylu bezrobotnych zarejestrowanych jest w Toruniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska