MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ulga na dziecko 2023 nie dla najuboższych! Kto z niej nie skorzysta?

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
W życie wejdą nowe rozwiązania dotyczące ulgi na dziecko. Jednakże od 2023 roku nie każdy rodzic skorzysta z dodatkowej ulgi. Co istotne, możliwość tego typu stracą... najubożsi. Dlaczego tak jest? Wyjaśniamy!
W życie wejdą nowe rozwiązania dotyczące ulgi na dziecko. Jednakże od 2023 roku nie każdy rodzic skorzysta z dodatkowej ulgi. Co istotne, możliwość tego typu stracą... najubożsi. Dlaczego tak jest? Wyjaśniamy! Pixabay
W życie wejdą nowe rozwiązania dotyczące ulgi na dziecko. Jednakże od 2023 roku nie każdy rodzic skorzysta z dodatkowej ulgi. Co istotne, możliwość tego typu stracą... najubożsi. Dlaczego tak jest?

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Czym jest ulga na dziecko?

Ulgą na dziecko określa się prorodzinne wsparcie w postaci zmniejszenia kwoty podatku, jaki rodzice muszą zapłacić. Wysokość ulgi jest zależna od kilku czynników, przede wszystkim od tego, ile tych dzieci mają i w jakim są wieku, a także od dochodu rodziców. W tym ostatnim zakresie od 2023 roku obowiązuje pewna zmiana.

Nowe progi dochodowe dla rodziców

Kwota ulgi prorodzinnej jest zależna od tego, jakie dochody rodzice wskażą w deklaracji podatkowej za rok ubiegły. W tym przypadku mowa o deklaracji składanej w 2024 roku za 2023 rok, w którym obowiązywać będą nowe zasady. Co więcej, ulga ta jest odliczana również od składek ZUS, nie licząc ubezpieczenia zdrowotnego. Nowe progi dochodowe to:

  • W przypadku samotnego rodzica - od 30 do 56 tys. brutto rocznego dochodu (miesięcznie przedział ten to 2500-4666,66 zł).
  • W przypadku małżeństwa - od 30 do 112 tys. zł brutto w skali roku (miesięcznie są to zarobki od 2500 do 9333 złotych).

Polecamy

W praktyce oznacza to, że małżeństwa mają podwojoną kwotę dopuszczalnych zarobków. Dotychczas istotna była górna granica zarobków. Jednak od 2023 roku trzeba będzie bacznie przyglądać się dolnej granicy. Dlaczego?

Zarobki a ulga na dziecko - dlaczego najubożsi jej nie otrzymają

Już od 2022 roku kwota wolna od podatku wynosiła 30 tysięcy złotych. Jednak dopiero teraz granica ta dotyczyć będzie również ulg na dzieci. Tzw. ulga prorodzinna z założenia obniża podatek konieczny do zapłacenia, co oznacza, że w przypadku rocznych zarobków niższych niż 30 tys. złotych nie można mówić o płaceniu żadnych podatków. To zaś oznacza, że nie można przyznać ulgi na dziecko. W efekcie najubożsi, którzy zarabiają mniej niż 30 tys. złotych, nie będą miały z tego tytułu żadnego wsparcia.

Komu przysługuje ulga na dzieci?

Ulga prorodzinna jest przyznawana rodzicom mającym jedno lub więcej dzieci. Musi być spełniony przynajmniej jeden z poniższych warunków:

  • Dziecko jest niepełnoletnie;
  • Dziecko jest pełnoletnie, ale wciąż się uczy/studiuje - wtedy ulga przysługuje do 25 r.ż.
  • Dziecko ma przyznaną rentę socjalną lub zasiłek pielęgnacyjny;
  • Dziecko pracuje i zarabia mniej niż 3089 złotych.

Stawki ulgi a liczba dzieci

Jak duża jest ulga na dziecko? W skali miesiąca jest to kwota 92,67 złotych. W praktyce oznacza to, że za 2023 rok uzyskamy:

  • Za jedno dziecko - do 1112,04 zł ulgi;
  • Za dwoje dzieci - do 2224,08 zł ulgi;
  • Za troje dzieci - łącznie 4224,12 zł, ponieważ kwota miesięczna jest podwajana i dodaje się do niej 166,67 zł;
  • Za czworo i więcej dzieci - co najmniej 6924,12 zł, ponieważ za czwarte i każde kolejne dziecko kwota wzrasta o 225 złotych miesięcznie.

Kwota wolna z ulgą na dziecko

W praktyce oznacza to, że małżeństwo mające czworo dzieci ma ulgę wynoszącą nawet 6924,12 zł. Oznacza to, że kwota wolna od podatku wynosić będzie u nich 30 tys. złotych powiększone o tę kwotę. Jednocześnie, jeśli zarabiać będą oni łącznie np. 33 tysiące złotych, ulga będzie odliczana od podatku uiszczonego od 3 tys. złotych zarobionych ponad kwotę wolną od podatku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska