Ulgi podatkowe 2021. Co można odliczyć od podatku? Ile zyskasz na uldze podatkowej? PORADNIK

Sara Watrak
Sara Watrak
pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
Ulgi podatkowe 2021. Warto je poznać, zanim złożymy PIT i rozliczymy się z urzędem skarbowym. Pamiętajcie, aby być uważnym i dobrze sprawdzić nowe przepisy. Jakie ulgi podatkowe obowiązują w tym roku i kto może z nich skorzystać? Pełna lista poniżej. Warto pomyśleć, jak zoptymalizować podatki - często bowiem nie wiemy, że np. przysługują nam pewne ulgi.

Ulgi podatkowe 2021. Ile zyskasz?

Już niebawem będziemy mogli rozliczyć PIT i złożyć zeznanie podatkowe za rok 2020. Jednak zanim to zrobimy, warto zerknąć na listę ulg, które nam przysługują. Dzięki nim możemy otrzymać zwrot pieniędzy.

 • ulga na internet,
 • ulga na dziecko,
 • ulga rehabilitacyjna,
 • składki ZUS, zdrowotne,
 • ulga na składki emerytalne (IKZE),
 • ulgi związane z epidemią
 • ulga dla młodych poniżej 26. roku życia,
 • ulga na nowe technologie,
 • ulga dla krwiodawców (w tym dawców osocza),
 • darowizny na cele szlachetne,
 • darowizny na cele kultu religijnego,
 • ulga termomodernizacyjna,
 • odliczanie darowizny na cele edukacji zawodowej.

Ulgi podatkowe 2021. Co zrobić, by skorzystać z ulgi?

Aby skorzystać z ulg, trzeba przedstawić wymagane dokumenty. Dla przykładu w przypadku ulgi termomodernizacyjnej są to faktury, w przypadku ulgi internetowej - rachunki, zaś gdy chodzi o darowizny, należy przedłożyć potwierdzenie przyjęcia i dokument z informacją o darczyńcy wraz z kwotą i datą. Warto więc zadbać o zebranie wszystkich dokumentów jak najwcześniej. Zeznanie podatkowe musimy złożyć do 30 kwietnia, zaś PIT-28 do 1 marca 2021 roku.

Komu przysługują ulgi podatkowe?

Ulga na internet
Z tej ulgi może skorzystać osoba, która płaci za internet i to na nią podpisana jest umowa z operatorem. Maksymalnie możemy odliczyć 760 zł. Warto jednak dodać, że z ulgi wolno nam skorzystać tylko dwukrotnie, w dwóch kolejnych latach. A zatem jeśli w tym roku chcecie odliczyć internet od podatku po raz pierwszy, możecie to zrobić, podobnie jeśli po raz pierwszy skorzystaliście z ulgi w ubiegłym roku, teraz możecie to uczynić po raz drugi.

Ulga na dziecko
Przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym dziecka (jeśli dziecko z nimi mieszka) oraz rodzinom zastępczym. Mowa tutaj o dzieciach małoletnich, otrzymujących zasiłek pielęgnacyjny bądź rentę socjalną, a także o osobach, które nie ukończyły jeszcze 25. roku życia, a uczą się bądź studiują. Co ważne, dotyczy to tylko młodych, którzy w 2020 roku nie uzyskali dochodów wyższych niż 3089 zł, z pominięciem renty. Jeśli zatem nasze dziecko zarobiło więcej, ulga nam się nie należy.

Ulga rehabilitacyjna
Ulga ta przysługuje osobom niepełnosprawnym oraz osobom, które je utrzymują (tj. mąż lub żona, dzieci, rodzice, rodzeństwo, ojczym, teściowie, pasierbowie, macochy, zięciowie, synowe). Aby skorzystać z ulgi, dochód osoby niepełnosprawnej uzyskany w 2020 roku nie może przekroczyć 14 tys złotych.

Zwroty składek i odliczenia świadczeń
Od podatku możemy odliczyć również nienależnie pobrane świadczenia, w tym składki społeczne ZUS czy zdrowotne, przy czym kwota składki zdrowotnej, o którą pomniejszymy podatek, nie może być wyższa niż 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki.

Ulga na IKZE
Od dochodu można również odliczyć wpłaty na IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego.

Ulgi związane z epidemią
Należą się one tym osobom, które w trakcie trwania pandemii koronawirusa przekazały darowiznę dla organizacji pożytku publicznego, szpitali czy innych placówek medycznych, a także szkół. Możemy otrzymać ulgę w wysokości 100 proc. albo nawet 200 proc. wartości przekazanej darowizny.

Ulga dla młodych poniżej 26. roku życia
Osoby poniżej 26. roku życia są zwolnione z podatku. Co to oznacza? Młodzi ludzie do ukończenia 26. roku życia, nie muszą płacić podatku dochodowego. Obowiązuje ich tzw. zerowy PIT. Co ważne, dochody tych osób nie mogą przekraczać kwoty 85 528 zł. Jeśli tak się stanie, to będą one zobowiązane zapłacić podatek od nadwyżki.

Ulga na nowe technologie
Prowadzisz działalność gospodarczą na zasadach ogólnych? W takim razie przysługuje Ci ulga na nowe technologie. W jednym roku można odliczyć 50 proc. wydatków właśnie na nowe technologie, przy czym kwota ta nie może być wyższa niż nasz dochód z działalności gospodarczej z zeszłego roku.

Ulga dla krwiodawców
Wszystkim, którzy oddali krew, w tym osocze, bez wynagrodzenia, przysługuje ulga podatkowa. Za litr krwi możemy otrzymać 130 zł ulgi, za litr osocza - 170 zł, przy czym wartość ulgi nie może przekroczyć 6 proc. naszego dochodu lub przychodu.

Ulgi na darowizny
Jeśli w 2020 przekazaliśmy darowiznę, możemy ją odliczyć od dochodu. Przysługuje nam zwrot w wysokości maks. 6 proc. naszych dochodów. Chodzi tutaj o darowizny na cele kultu religijnego, na cele szlachetne, na cele pożytku publicznego lub na cele charytatywno-opiekuńcze kościoła.

Ulga termomodernizacyjna
Jeśli w 2020 roku zainwestowaliśmy w ocieplenie lub modernizację ogrzewania w naszym domu, zamontowaliśmy kolektory słoneczne bądź piec albo wymieniliśmy instalację centralnego ogrzewania. możemy uzyskać zwrot wydatków. Co ważne, od dochodu wolno odliczyć wydatki rzędu maksymalnie 53 tys. zł. Co jednak jeśli nasze wydatki będą wyższe od dochodu? Wówczas ulga przechodzi na kolejne lata.

- Łącznie możemy z niej korzystać przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym ponieśliśmy pierwszy z wydatków związanych z termomodernizacją - informuje businessinsider.pl

Ulga na darowiznę na cele edukacji zawodowej
Ta ulga przysługuje przedsiębiorcom, którzy są opodatkowani na zasadach ogólnych lub na zasadach ryczałtu. Mogą oni odliczyć wartość przekazanej darowizny na cele edukacji zawodowej. Co to oznacza w praktyce? Jeśli przekazaliśmy materiały dydaktyczne bądź inne środki trwałe placówkom zajmującym się edukacją zawodową, wówczas możemy dokonać odliczenia. Kwota nie może jednak wynosić więcej niż 6 proc. dochodu lub przychodu.

Ulgi podatkowe 2021. Kiedy otrzymamy zwrot?

Jeśli PIT składamy przez Internet, wówczas urząd skarbowy zwróci nam podatek w ciągu 45 dni. Natomiast w przypadku papierowej deklaracji, fiskus ma na to trzy miesiące. Warto więc rozliczyć PIT przez Internet, by zaoszczędzić czas i szybciej otrzymać pieniądze.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie