Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UMK jedyny z regionu w międzynarodowym rankingu. Są powody do zadowolenia

opr. wixad
W najnowszej odsłonie zestawienia UMK zadebiutował w dziedzinie prawa, gdzie został odnotowany w przedziale 301+ ex aequo z Uniwersytetem Łódzkim, Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytetem Śląskim.
W najnowszej odsłonie zestawienia UMK zadebiutował w dziedzinie prawa, gdzie został odnotowany w przedziale 301+ ex aequo z Uniwersytetem Łódzkim, Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytetem Śląskim. Grzegorz Olkowski
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu ponownie zauważony w międzynarodowym rankingu Times Higher Education World University Rankings by subject. W tegorocznej edycji prestiżowego zestawienia uczelnia została wyróżniona w aż siedmiu dziedzinach i 21 dyscyplinach.

Times Higher Education World University Rankings by subject, znany także jako THE World University Ranking, to obok rankingu szanghajskiego oraz QS World University Rankings, jeden z czołowych międzynarodowych rankingów uczelni.

Debiut prawa

Oprócz ogólnego corocznego rankingu najlepszych uczelni na świecie, THE przygotowuje również bardziej szczegółowe zestawienia, w tym rankingi według poszczególnych dziedzin. To narzędzie pomaga wybrać uczelnię przyszłym studentom.
Najnowsza edycja tego rankingu została opublikowana 26 października. UMK debiutuje w nim w dziedzinie prawa, gdzie osiągnął miejsce 301+ wspólnie z Uniwersytetem Łódzkim, Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Uniwersytetem Śląskim.

Polecamy

Nauki o sporcie w czołówce

W najnowszej odsłonie zestawienia UMK zadebiutował w dziedzinie prawa, gdzie został odnotowany w przedziale 301+ ex aequo z Uniwersytetem Łódzkim, Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytetem Śląskim. W zestawieniu arts and humanities nasz Uniwersytet uplasował się w przedziale 501-600 w czterech blokach: archeologia; sztuka, sztuki performatywne i design; historia, filozofia i teologia oraz języki, literatura i lingwistyka. We wszystkich trzech kategoriach w dziedzinie business and economics UMK znajduje się w przedziale 601-800 na 909 notowanych w tym zestawieniu uczelni. W takim samym przedziale uniwersytet uplasował się w dziedzinie life sciences, a w podkategorii sport science Uniwersytet Mikołaja Kopernika okazał się najlepszy wśród wszystkich polskich uczelni. Równie dobrze wypadły nauki weterynaryjne, gdzie UMK znalazł się w gronie najlepszych razem z SGGW i Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu. Na 997 szkół wyższych sklasyfikowanych w kategorii nauk społecznych Uniwersytet Mikołaja Kopernika znalazł się w przedziale 801+, a w dziedzinie physical sciences 1001+ na 1370 uczelni ujętych w zestawieniu.

Z dystansem do rankingów

Ranking uniwersytetów THE obejmuje 5% uczelni na świecie. Jak każdy tego typu zestawienie, ranking „Times Higher Education” ma też swoich krytyków, którzy wytykają mu niekompletne bazy danych, wskutek czego niedoszacowane są publikacje nieanglojęzyczne. Przekłada się to na niższy wynik w zestawieniach tych uczelni, których prace cytowane są w periodykach pisanych w języku innym niż angielski.
Przedmiotem krytyki jest również marginalizowanie w rankingach nauk społecznych i humanistycznych i faworyzowanie nauk ścisłych

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jest jedyną uczelnią z województwa kujawsko-pomorskiego, która znalazła się w tym prestiżowym rankingu.

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska