Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytety łączą siły i wspólnie grają o wielkie pieniądze z UE

Alicja Cichocka
Otwarcie auli UMK i Salon MaturzystówUMK
Otwarcie auli UMK i Salon MaturzystówUMK Sławomir Kowalski
Miliard złotych pochłoną dwa superprojekty badawcze, w których UMK pełni niezwykle ważną rolę. Oba są na ministerialnej liście przedsięwzięć strategicznych dla rozwoju polskiej nauki.

UMK gra o rekordową sumę unijnych pieniędzy zespołowo. Jako lider konsorcjum (m.in. z bydgoskim Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym) jest bardzo blisko historycznej szansy postawienia w Borach Tucholskich radioteleskopu Hevelius 90+ o ruchomej czaszy wielkości nawet 110 metrów. Żadna placówka na świecie, badająca kosmos za pomocą fal radiowych, nie dysponuje tak dużym i czułym instrumentem.
[break]
- Nie prężymy muskułów, chcemy atakować najbardziej ambitne i śmiałe tematy badawcze - mówi koordynator projektu prof. Andrzej Kus z UMK, podkreślając, że większość środków z 330 mln zł (budżet) pochłonie budowa zespołów specjalistów, którzy mają pracować za pomocą teleskopu. Pieniądze na projekt według prognoz mają pochodzić z Komisji Europejskiej.
RT Hevelius 90+ jest jednym z dwóch projektów, w których uczestniczy UMK, uznanych za kluczowe dla rozwoju infrastruktury badawczej Polski i umieszczonych na tzw. Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Drugi to En Food Life, ponadregionalny, interdyscyplinarny projekt, stworzony w konsorcjum 17 partnerów naukowych z całej Polski, w tym wszystkich uniwersytetów z Kujawsko-Pomorskiego (UMK, UTP, UKW). Przedsięwzięcie warte jest ok. 650 mln złotych.
- To kilkanaście pomysłów na wypracowanie naukowych rozwiązań, których zastosowanie poprawi jakość życia, chodzi m.in. o opracowanie leków nowej generacji, stworzenie testów przesiewowych dla wczesnego wykrywania nowotworów i sepsy, ale też badań chemicznego zanieczyszczenia środowiska i żywności - jak podaje prof. Bogusław Buszewski z UMK, koordynator projektu, finansowanie ułatwi obecność na wspomnianej mapie.
- Resortowa lista nie jest gwarantem finansowania, ale swoistym voucherem, przepustką do startu po pieniądze unijne - profesor tłumaczy to tak: - W nowej perspektywie finansowania 2014-2020 liczą się duże, ponadregionalne przedsięwzięcia naukowe z listy kluczowych. My na niej jesteśmy - podkreśla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska