Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczysta gala Konkursu Artystycznych Form Radiowych „Grand PiK" 2023 [zdjęcia]

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Uroczysta gala Konkursu Artystycznych Form Radiowych „Grand PiK" 2023 w Filharmonii Pomorskiej
Uroczysta gala Konkursu Artystycznych Form Radiowych „Grand PiK" 2023 w Filharmonii Pomorskiej Dariusz Bloch
Podczas uroczystej gali w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy poznaliśmy laureatów piętnastej edycji Konkursu Artystycznych Form Radiowych „Grand PiK 2023”.

Do jubileuszowej, piętnastej edycji Konkursu Artystycznych Form Radiowych „Grand PiK 2023” zgłoszono 29 utworów. Dodatkowo, 8 prac rywalizowało o nagrodę w kategorii „Akademicki Grand PiK”. Do konkursu zgłaszane są słuchowiska, reportaże, audycje publicystyczne, dokumenty oraz inne formy niemieszczące się w zdefiniowanych gatunkach radiowych.

Prace konkursowe oceniło jury w składzie: Andrzej Brzoska - reżyser dźwięku i producent muzyczny, pedagog, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej reżyserii dźwięku, Agnieszka Czarkowska - kierownik Studia Reportażu i Dokumentu Radia Białystok, Andrzej Zajdel - dziennikarz, reżyser radiowy, założyciel Stowarzyszenia Radia Publicznego w Polsce.

Laureatów poznaliśmy wieczorem w czwartek 11 maja podczas uroczystej gali w Filharmonii Pomorskiej.

Nagrodę „Grand PiK”, ufundowaną przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego, przyznano Adamowi Bogoryja-Zakrzewskiemu, autorowi utworu "Wyluzowana ciocia", zgłoszonego przez Program 3 Polskiego Radia. Adam Bogoryja-Zakrzewski otrzymał nagrodę za wielki profesjonalizm i kulturę w przygotowaniu pogłębionego reportażu w formule śledztwa socjologicznego, będącego opisem bulwersującego i drastycznego zjawiska, a jednocześnie portretem społecznym grupy osób.

Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego została przyznana Alicji Pietruczuk i Lechowi Pilarskiemu, autorom utworu "Pamięć znaczy życie", zgłoszonego przez Radio Białystok, za wzorcową audycję dokumentalną o powstańcu styczniowym Konstantym Kalinowskim, łączącą wspólną przeszłość polsko - litewsko - białoruską ze współczesnością. Autorzy przejawili dociekliwość historyczną, połączoną z rzetelnością w gromadzeniu materiału.

Nagroda Specjalna, ufundowana przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, została przyznana dwóm osobom:

  • Magdalenie Skawińskiej, autorce utworu "Nikifor z trójkąta" za wnikliwy porter bohatera który choć zmaga się z licznymi dysfunkcjami i z przeciwnościami losu, spełnia swoje ambitne marzenia przez sztukę rysowania,
  • Maciejowi Kuberze, realizatorowi dźwięku, za interesujący obraz dźwiękowy spójny z tematem reportażu. Praca została zgłoszona przez Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

Nagroda Specjalna, ufundowana przez Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, trafiła w ręce Anny Rębas - autorki utworu "Wagner wraca do domu", zgłoszonego przez Polskie Radio Gdańsk,  za podjęcie mało znanej historii z dziejów polskiego żeglarstwa i przybliżenie postaci Władysława Wagnera, pełnej pasji, zaangażowania i wytrwałości oraz za bogactwo akustyczne reportażu.

Nagrodę Specjalną, ufundowaną przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji otrzymał Dominik Gil, autor utworu "Powrót z frontu", zgłoszonego przez Polskie Radio Lublin, za dynamiczną i przejmującą opowieść o odważnej wolontariuszce, która chęć pomocy niepełnosprawnym na Ukrainie nieomal przypłaciła życiem.
 
Nagroda Specjalna, ufundowana przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, została przyznana Marii Brzezińskiej, autorce słuchowiska "Balkon", zgłoszonego przez Polskie Radio Lublin, za poetyckie przedstawienie realistycznego oblicza starości.

Nagroda im. Michała Jagodzińskiego, ufundowana przez Polskie Radio PiK, została przyznana Kamili Litman, autorce utworu "To są właśnie Nowinki", zgłoszonego przez Polskie Radio Łódź, za fascynujący portret wsi znajdującej się na krańcu świata.

Wyróżnienie, ufundowane przez Prezesa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Wodociągowej w Aleksandrowie Kujawskim Adama Jabczyńskiego, zostało przyznane Żanecie Walentyn autorce utworu "Wielka wojna małych i dużych", zgłoszonego przez Polskie Radio Pomorza i Kujaw, za bogactwo treści i mozaikową próbę opisania cierpienia dzieci i bezradności dorosłych podczas wojny.

Wyróżnienie, ufundowane przez spółkę Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy, zostało przyznane Dominice Dębskiej autorce utworu "Bez lęku", zgłoszonego przez Polskie Radio Białystok, za urozmaicone dźwiękowo ukazanie sylwetki doktora Grabowskiego, który opiekę nad umierającymi ludźmi na Podlasiu uczynił misją swojego życia   
 
Nagroda Główna Akademickiego GP, ufundowana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, została przyznana Marii Vasylieva, autorce utworu "Moja wojna", zgłoszonego przez Instytut Komunikacji Społecznej i Mediów (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy) za emocjonalną opowieść młodej osoby próbującej znaleźć swoje nowe miejsce poza ojczyzną ogarniętą wojenną pożogą.
 
Konkursowi towarzyszyły Warsztaty Sztuki Radiowej, podczas których w studiu Polskiego Radia PiK twórcy, goście oraz wszyscy chętni mogli wysłuchać dzieł konkursowych, a także wziąć udział w dyskusji moderowanej przez red. Ewę Dąbską - dziennikarkę Polskiego Radia PiK, specjalizująca się w publicystyce teatralnej, literackiej i muzycznej.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uroczysta gala Konkursu Artystycznych Form Radiowych „Grand PiK" 2023 [zdjęcia] - Express Bydgoski

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska