Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga, będzie bardzo zimno! Jak sobie radzić na mrozie? Nocą temperatura rekorodwo niska. Dodatkowo silny wiatr

szs
SłAwomir Kowalski / Polska Press
Ostatnie dni lutego będą bardzo chłodne. Nocą temperatura może spaść miejscami nawet do minus 19 stopni Celsjusza. W dzień termometry mogą pokazywać od minus sześciu do minus dziewięciu stopni, jednak temperatura odczuwalna może być niższa z powodu wiatru, który może wiać z prędkością od pięciu do 25 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni lutego będą bardzo chłodne. Nocą temperatura może spaść miejscami nawet do minus 19 stopni Celsjusza. W dzień termometry mogą pokazywać od minus sześciu do minus dziewięciu stopni, jednak temperatura odczuwalna może być niższa z powodu wiatru, który może wiać z prędkością od pięciu do 25 kilometrów na godzinę. Atak zimy potrwa do wtorku.
W związku z prognozowanym spadkiem temperatury centra zarządzania kryzysowego przypominają najważniejsze
zasady funkcjonowania człowieka w warunkach mrozów:

**POLECAMY GORĄCO!
Ceny za ślub w kościołach CENNIKI

Magda Gessler i Kuchenne Rewolucje w regionie!

Ranking szkół jazdy
Najładniejsze dziewczęta z tegorocznych studniówek**

  • Unikać długotrwałego przebywania na wolnym powietrzu. Szczególnie dotyczy to osób w wieku podeszłym, małych dzieci i osób osłabionych, osób z zaburzeniami krążenia obwodowego krwi rekonwalescentów, niepełnosprawnych oraz przemęczonych.
  • Szczególną ostrożność powinny zachować osoby spożywające alkohol, ponieważ po spożyciu alkoholu dochodzi do wychłodzenia organizmu znacznie szybciej niż u osoby, która alkoholu nie spożywała.Wychłodzeniu osoby pod wpływem alkoholu sprzyja fałszywe „uczucie ciepła” - osoba taka nie czuje zimna i w związku z tym nie podejmuje działań obronnych przed wychłodzeniem. Przy niskich temperaturach jakie utrzymują się obecnie zaleca się nie opuszczanie ogrzewanych pomieszczeń osobom, które spożywały alkohol i całkowitą rezygnację ze spożywania alkoholu na wolnym powietrzu.
  • Osoby mające długotrwale przebywać na wolnym powietrzu powinny pamiętać o prawidłowym ubiorze:
    - kilka warstw odzieży (trzy do czterech cieńszych zamiast jednej grubej) na tzw. „cebulkę”. Zalecane materiały ubrań: bawełna, flanela, polar, materiały termoaktywne.
    - należy solidnie zabezpieczyć części ciała znajdujące się najdalej od tułowia: dłonie (luźne rękawiczki, mogą być podwójne), stopy (grube skarpety, mogą być podwójne i nie uciskające, niezbyt mocno dopasowane obuwie), uszy odpowiednia czapka zasłaniająca uszy lub nauszniki (można stosować również tzw. grube „kominiarki”, które osłaniają uszy, usta i nos szczególnie zalecane u wychodzących na zewnątrz starszych dzieci i młodzieży.
  • Na odsłonięte części twarzy stosować wazelinę, maść cholesterolową, albo in ne preparaty dostępne w aptekach opisane jako służące ochronie przed mrozem (szczególnie u dzieci).
  • W razie odmrożeń:
    I stopnia. Objawy: blada do żółtawej skóra, później zaczerwienia, ból – stopniowo ogrzewać poprzez zanurzenie w chłodnej wodzie, a następnie stopniowo i powoli ogrzewać dodając coraz cieplejszej, aż do przywrócenia ciepłoty częściom odmrożonym.
    II stopień i wyższe. Główne objawy: powstają obszary blade, sine, pojawiają się sinofioletowe wybroczyny, pęcherze i rany. Zależnie od rodzaju uszkodzeń, przy niewielkich uszkodzeniach można zastosować ogrzewanie jak przy I stopniu, każdorazowo założyć opatrunki i koniecznie, jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Interwencje toruńskich policjantów w nieoznakowanym radiowozie BMW

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska