Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeszłaś na emeryturę w złym miesiącu? Dostaniesz za to wypłatę! TK zdecydował o rekompensacie

redpp
Wideo
od 16 lat
Już teraz wiadomo, że przyszły rząd będzie musiał się postarać o odnalezienie dodatkowych miliardów złotych, aby wyrównać tzw. czerwcowe emerytury. Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że wypłaty z ZUS dla emerytów, którzy przeszli na świadczenia w czerwcu, są niezgodne z ustawą zasadniczą. Dlatego też dodatkowy zastrzyk gotówki obejmie te osoby, które przeszły na emeryturę w czerwcu w latach 2009-2019. Dlaczego tak jest? Ile będzie to kosztować państwo? Dlaczego czerwcowe emerytury były niższe?

Spis treści

Wyrok TK - ile będzie kosztować państwo?

Zgodnie z decyzją TK nie ma żadnych podstaw, aby wysokość świadczeń emerytalnych była zależna od miesiąca, w którym konkretny senior złoży wniosek o świadczenie emerytalne. Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że rząd musi znaleźć środki na wyrównanie wysokości emerytur. Szacuje się, że decyzja ta w najbliższych latach można oznaczać koszty od 2,8 do 4 mld złotych. Decyzję TK ogłosił już po wyborach parlamentarnych, choć pytanie o tę sprawę trafiło do niego w maju 2022 roku.

Dlaczego tzw. czerwcowe emerytury były niższe?

Wysokość wypłat i problemy z nią związane to kwestia niesprawiedliwego funkcjonowania zasad waloryzacji. W przypadku, gdy ubezpieczony przechodził na emeryturę w czerwcu konkretnego roku, zgromadzone składni nie podlegały kwartalnej waloryzacji - to zaś oznaczało, że wypłaty z ZUS były niższe nawet o kilkanaście procent w stosunku do innych miesięcy - szacuje się, że przeciętnie było to 200-300 złotych.

Nowe przepisy z 2021 roku

Wspomniana niesprawiedliwość została uchylona dzięki nowym przepisom, które uchwalono w 2021 roku. Według nowej zasady emerytury czerwcowe mogły być ustalane według majowych zasad, jeśli to byłoby korzystniejsze dla ubezpieczonego wnioskującego o przejście na emeryturę. Ta regulacja obejmowała jednak osoby przechodzące na emeryturę od czerwca 2021 roku, a w 2020 roku obowiązywały inne, korzystne dla emerytów przepisy. To zaś oznacza, że rekompensata ma objąć osoby, które przeszły w czerwcu na emerytury w latach 2009-2019.

Na co dokładnie mogą liczyć emeryci?

W wyroku TK podkreślono, że ustawodawca nie uzasadnił, dlaczego zróżnicowano zasady ustalania wysokości świadczenia emerytalnego. Argument, że ma stanowić to oszczędzanie wydatków budżetu państwa, nie jest zdaniem TK wystarczającym uzasadnieniem. Kluczowe jest to, że wcześniej obowiązujące zasady są niekorzystne dla emerytów, którzy przez lata byli poszkodowani.

Kogo obejmuje wyrok TK?

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok o pominięciu. Oznacza to, że samoistnie dotychczasowe przepisy się nie zmieniają, ale konieczna jest zmiana w przepisach ubezpieczeniowych, która umożliwia korzystniejsze przeliczenie emerytur tym osobom, które na emeryturę przeszły w latach 2009-2019. Co istotne, zmiana obejmie nie tylko emerytów. Zyskają na tym również renciści pobierający renty za te osoby, które zmarły w czerwcu.

Pilne! Sejm musi się tym zająć

Trybunał Konstytucyjny zaznaczył, że pilne jest to, aby sejm przyjął nowelizację przepisów. Nie doszło jednak do sprecyzowania, od jakiego momentu należy przeliczać świadczenie - wskazuje, że to ma być najwyżej okres od dwóch lat wstecz. Teraz emeryci przed sądami będą mogli również powoływać się na wyrok TK, a sąd może brać to pod uwagę przy orzekaniu.

Kto dostanie dodatkowe pieniądze?

Kto w szczególności zyska na zmianach? Wyjaśniamy to w galerii:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska