Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W auli UMK będzie można zobaczyć "Wesołą Wdówkę"

magdalena ratajczyk
„Wesołą wdówkę” Franza Lehara zaprezentują artyści Teatru Wielkiego w Łodzi. Warto już rezerwować czas na niedzielne popołudnie.

„Wesołą wdówkę” Franza Lehara zaprezentują artyści Teatru Wielkiego w Łodzi. Warto już rezerwować czas na niedzielne popołudnie.

<!** Image 2 align=none alt="Image 187146" >

Operetka powstała ponad sto lat temu, ale na popularności nie straci chyba nigdy. Wszystko za sprawą ciekawej fabuły, zaczerpniętej z komedii Henriego Meilhaca „L’Attaché de légation” oraz muzyki skomponowanej przez Franza Lehara. Interpretacji muzycznego przedstawienia podjęli się też artyści z Łodzi, którzy w niedzielę zaprezentują się przed toruńską publicznością.

Akcja „Wesołej wdówki” rozgrywa się w Paryżu, w poselstwie księstwa Ponteverdo, gdzie odbywa się przyjęcie z okazji urodzin księcia. Tytułową wdówką jest Hanna Glawari, spadkobierczyni 20 milionów dolarów po mężu bankierze, który zmarł po ośmiu dniach małżeństwa. Zmarły pochodził z Ponteverdy, stojącej na skraju bankructwa. By majątek nie trafił w ręce obcokrajowców (kiedy Hanna wyjdzie za mąż za mężczyznę spoza księstwa), poseł baron Mirko Zeta postanawia wyswatać ją z hrabią Daniłą Daniłowiczem, w którym upatruje ratunek ojczyzny.

Poseł nie wie jednak, że wdowę i Daniłę łączyła kiedyś miłość. Zanim Hanna stała się żoną bogatego bankiera, była córką ubogiego dzierżawcy. Stryj hrabiego nie pozwolił mu na ożenek z panną bez majątku. Teraz, gdy kobieta jest bogata, stryj nie ma nic przeciwko przejęciu jej do rodziny. Honor Daniły nie pozwala mu jednak na to, by poprosić ją o rękę. Równocześnie z historią zakochanej pary toczy się inna, równie ważna dla królestwa. Baron Zeta, zaangażowany w ratowanie kraju, nie zauważa, że jego żona adorowana jest przez młodego mężczyznę, który także jest na przyjęciu.

Przygody bohaterów przeplatane są znanymi utworami muzycznymi. Wśród nich znajdziemy m.in. arię „Usta milczą, dusza śpiewa” - jeden z najpiękniejszych duetów operetkowych.

Gdzie, kiedy, za ile

Dzieło muzyczno-sceniczne usłyszeć i zobaczyć będzie można w niedzielę o godz. 17. Bilety w cenie 80 zł do nabycia w auli UMK, sklepie z pamiątkami w Ratuszu oraz Biurze Podróży Veolia (PKS, ul. Dąbrowskiego).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska