Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W borach po wielkiej nawałnicy

Hanna Walenczykowska
Zniszczenia po nawałnicy są ogromne
Zniszczenia po nawałnicy są ogromne Piotr Hukało
Powalone drzewa, sterczące kikuty pni, zniszczone dachy - trwa usuwanie szkód, wyrządzonych przez nawałnicę. Turystów w Okoninach jest naprawdę niewielu.

W miniony wtorek nie wszyscy mieszkańcy Borów Tuchol-skich świętowali dzień Matki Boskiej Zielnej. Niektórzy kończyli właśnie żniwa, kombajny zbierały zboża z pól, spotkaliśmy je m.in. w Okoninach Nadjeziornych.

Pusto w lesie i na jeziorze
Turystów w tej popularnej wypoczynkowej miejscowości było bardzo niewielu. Plaże nad jeziorem były puste, nikt nie wsiadł do łodzi, nie grał w piłkę wodną. Kajaki leżały na brzegu, ułożone dnami do góry. Na linkach suszyły się kapoki. Od strony wody widać było poprzewracane drzewa. Kilka dorodnych sosen wiatr wyrwał z korzeniami w centrum wsi.

- To było niesamowite - mówi pani Tatiana, która wypoczywała w Okoninach Nadjeziornych od początku sierpnia. - Patrzyliśmy na burzę razem z dziećmi. Było tak jasno jak w dzień, jedna błyskawica za drugą rozświetlały niebo. W końcu dzieci zaczęły się bać, ponieważ huk był coraz głośniejszy. Słychać było przerażający trzask łamiących się konarów.

Nie wiesz, jak skorzystać z PLUSA? Kliknij TUTAJ, a dowiesz się więcej!

Pani Tatiana pakowała właśnie rzeczy do samochodu. Postanowiła wrócić do miasta, bo w Okoninach - jak mówi - nawet spacer w lesie może okazać się niebezpieczny.

- Jakiś konar może spaść nam na głowę - wyjaśnia.

Drzewa na trasie
Droga prowadząca z Okonin w kierunku Chojnic jest wąska i kręta. Leśnicy nie zdążyli jeszcze uprzątnąć wszystkich drzew powalonych przez nawałnicę. Leżały na poboczu, trudno było przejechać m.in. przez miejscowość Chojniczki.

Czytaj dalej - kliknij poniżej:

W niektórych miejscach widać było sterczące z ziemi kikuty pni, wichura wręcz zgilotynowała korony drzew. Najbardziej ucierpiał Rytel, letniskowa wieś w Borach Tucholskich. Tam ciągle jeszcze trwa usuwanie skutków nawałnicy.

Atrakcje na zachętę
Okoniny Nadjeziorne, w których funkcjonuje kilka malowniczo położonych ośrodków wypoczynkowych, są otoczone rezerwatami przyrody. W licznych przewodnikach można znaleźć informacje o innych atrakcjach Borów Tucholskich. Właściciele ośrodków zachęcają turystów do przyjazdu, wyliczając znane miejsca.

Niedaleko Okonin znajduje się przecież Fojutowo, miejscowość, której atrakcją jest akwedukt, niezwykły hydrologiczny obiekt, nazywane „skrzyżowaniem rzek”. W dolnej części akweduktu płynie Czerska Struga, a górą Wielki Kanał Brdy. Obiekt wzniesiono w latach 1845-1849 i wykorzystywano do nawadniania pól w okolicy miejscowości Łąki Czerskie.

Turyści mogą wybrać się również na wycieczkę do Tucholi, by odwiedzić Muzeum Borów Tucholskich. Tym, którym nie odpowiada miasto, polecić można np. wizytę w rezerwacie archeologicznym Kamienne Kręgi w Odrach. Znajduje się tam kilkanaście ułożonych z kamieni kręgów o średnicy od ok. 15 do 33 metrów.

Ścieżka dydaktyczna
W ofercie organizatorów letniego wypoczynku znaleźć można również wycieczkę do rezerwatu Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego. To najstarszy w Polsce rezerwat przyrody, objęty ochroną w 1827 roku.

Turyści mogą też wybrać się na jeden z najciekawszych szlaków, czyli na ścieżkę dydaktyczną Jelenia Wyspa. Wyznaczono ją w południowo-wschodniej części Tuchol-skiego Parku Krajobrazowego nad rzeką Stążką. Turyści zobaczą m.in. torfowisko wysokie i przejściowe z charakterystycznymi roślinami, np. bagnem zwyczajnym.

ZOBACZ TAKŻE:
Festiwal Wisły w Toruniu

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska