Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Ciechocinie powstaje filia Szkoły Muzycznej z Golubia-Dobrzynia

Karolina Rokitnicka
Festiwal Gitarowy to tylko jedna z inicjatyw Państwowej Szkoły Muzycznej
Festiwal Gitarowy to tylko jedna z inicjatyw Państwowej Szkoły Muzycznej Karolina Rokitnicka
Rada Powiatu podjęła uchwałę o powołaniu drugiej już filii Państwowej Szkoły Muzycznej w Golubiu-Dobrzyniu. Od 1 września ma ona działać w szkole w Ciechocinie. Pierwsza filia, która powstała w 2012 roku w Kowalewie, podobnie jak baza szkoły w Golubiu-Dobrzyniu, cały czas się rozwija.

Na pierwszy rok edukacji w Państwowej Szkole Muzycznej w Golubiu-Dobrzyniu przyjętych zostało około 100 uczniów. Utworzono klasy gitary, fortepianu, perkusji oraz instrumentów dętych: saksofonu, klarnetu, puzonu i trąbki. W związku z dużą popularnością szkoły, w kolejnych latach rozszerzono wachlarz instrumentów, na których można nauczyć się gry, m.in. o skrzypce, akordeon, organy, waltornię, perkusję, wiolonczelę oraz kontrabas.

W nowym roku szkolnym placówka ma kształcić około 300 uczniów.

- PSM już za miesiąc będzie działała w trzech miejscach. Nowa filia w Ciechocinie to inicjatywa wójta gminy Ciechocin Jerzego Cieszyńskiego oraz dyrektorki Szkoły Podstawowej im. Oskara Kolberga w Ciechocinie Marzeny Dulczewskiej. Propozycję tę pozytywnie przyjęły władze powiatu. Dotychczas w naszej szkole uczyło się 3-4 dzieci z gminy Ciechocin. Na nowy rok, do nowej filii przyjętych zostało 26 osób - mówi dyrektor PSM w Golubiu-Dobrzyniu Tomasz Kurjata.

W Ciechocinie w pierwszym roku działalności zaplanowano funkcjonowanie klasy gry na skrzypcach i gitarze. Nauczycielem w tej pierwszej będzie Beata Godyla, a w drugiej - Elżbieta Maliszewska. Ponadto, zajęcia prowadzić będzie Aneta Wojciechowska, specjalistka od rytmiki z kształceniem słuchu i zespołu.
Edukacja w szkole muzycznej odbywa się w dwóch cyklach. Dzieci przyjęte do 10 roku życia mają 6-letnie kształcenie, starsi - 4-letnie. Zajęcia odbywają się popołudniami. Szkoła prowadzi je nieodpłatnie, udostępnia także instrumenty.

- Zajęcia indywidualne z instrumentem odbywają się dwa razy w tygodniu, do tego raz w tygodniu są jeszcze lekcje teoretyczne. Niemal wszyscy nauczyciele są spoza powiatu. Mamy naprawdę dobrą kadrę, to absolwenci akademii muzycznych - dodaje Tomasz Kurjata.

Tegoroczny nabór do placówki już się zakończył. Kolejny, połączony z badaniem przydatności do kształcenia muzycznego, odbędzie się w maju.

Organem prowadzącym szkołę jest Starostwo Powiatowe w Golubiu-Dobrzyniu, z kolei nadzór pedagogiczny nad placówką prowadzi Centrum Edukacji Artystycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska