MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZNP chce zmian w programie „Laptop dla nauczyciela”. Chodzi o objęcie nim szerszej grupy nauczycieli

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Związek Nauczycielstwa Polskiego – w ramach trwającej rewizji Krajowego Planu Odbudowy – zwrócił się z prośbą do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej o wprowadzenie zmian w programie „Laptop dla nauczyciela”. Do tej pory bony o wartości 2,5 tys. zł otrzymywali nauczyciele uczący w klasach IV-VIII szkoły podstawowej. Jakich zmian oczekuje ZNP?

Spis treści

Program „Laptop dla nauczyciela” trwa

W październiku 2023 r. nauczyciele określeni w ustawie mogli składać wnioski o bon na zakup laptopa. Dane z 27 marca 2024 r. podają, że dotychczas zrealizowano 195 072 kodów, a wydano ich 329 390. Nieco ponad połowa uprawnionych nauczycieli zakupiła odpowiedni sprzęt.

Może cię zainteresować: Szkoły od września bez HiT-u i edukacji obywatelskiej, a nauczyciele bez etatu? ZNP interweniuje >>>

Środki będzie można wykorzystać do 31 grudnia 2025 r. Nauczyciel będzie mógł zakupić dowolny sprzęt spełniający wymogi opisane w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki. Zainteresowani mogą również dopłacić do droższego modelu sprzętu.

ZNP postuluje ws. laptopów

Związek Nauczycielstwa Polskiego wysłał swoje postulaty w liście otwartym do Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej. ZNP pragnie, by rozszerzyć grupę nauczycieli, którym będzie przysługiwał bon na laptopa o:

  • nauczycieli przedszkoli i poradni psychologiczno-pedagogicznych do grupy nauczycieli uprawnionych do bonów na laptop,
  • przyspieszenie objęcia bonami na laptop nauczycieli klas I – III szkół podstawowych oraz nauczycieli szkół ponadpodstawowych.

Podaje takie uzasadnienie:

Wspomniani nauczyciele w swojej codziennej pracy wykorzystują swój prywatny sprzęt do przygotowania pomocy dydaktycznych, urozmaicania zajęć przedszkolnych i szkolnych a także do komunikacji z rodzicami. Już w przedszkolach prowadzone są zajęcia z elementami robotyki, kodowania oraz zajęcia, podczas których wykorzystywany jest sprzęt komputerowy. Nauczyciele Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych wykorzystują prywatny sprzęt sporządzając dokumentację, opinie, orzeczenia, jak również prowadząc badania i zajęcia z dziećmi i młodzieżą - czytamy w piśmie ZNP.

Prezes ZNP, Sławomir Broniarz, zwraca uwagę na fakt, że były minister cyfryzacji ustnie zapewnił, że nauczyciele do końca roku szkolnego 2023/2024 otrzymają bon na laptop, nie powstały jednak stosowne zapisy, więc nauczyciele pozostają w niepewności.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

FAQ - Bony na laptopy dla nauczyciela

Najważniejsze informacje o bonach dla nauczycieli

Kiedy następuje wypłata bonów?

Przyznanie środków odbywa się na podstawie weryfikacji wniosku i nie wymaga wystawienia decyzji. Nauczyciel otrzyma kod potwierdzający przyznanie bonu jest na wskazany we wniosku adres poczty elektronicznej.

Jak złożyć wniosek o bon?

Nauczyciel uprawniony do skorzystania z bonu, składa wniosek do organu prowadzącego szkołę za pośrednictwem dyrektora placówki. Organ prowadzący w terminie 30 dni od otrzymania wniosków ze szkół składa jeden wniosek zbiorczy dla wszystkich uprawnionych nauczycieli w systemie teleinformatycznym.

Według rozporządzenia ministra cyfryzacji wnioski mogą być złożone w terminie 30 dni od 10, 11, 12 lub 13 października (w zależności od tego, do której grupy uprawnionych nauczycieli należymy).

Czy nauczyciel przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia może otrzymać bon?

Nie. Prawo do bonu nie przysługuje nauczycielowi, który na dzień składania wniosku:

  • pozostaje w stanie nieczynnym,
  • przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym lub na urlopie dla poratowania zdrowia,
  • jest zawieszony w pełnieniu obowiązków,
  • przebywa na urlopie bezpłatnym, trwającym nie krócej niż 14 dni,
  • jest urlopowany lub całkowicie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy na podstawie ustawy o związkach zawodowych.

Ponadto o bon mogą się obecnie starać tylko nauczyciele klas IV-VIII szkół podstawowych.

Kto może skorzystać z bonu na laptopa dla nauczycieli?

Bon mogą otrzymać nauczyciele, wychowawcy oraz inni pracownicy pedagogiczni, którzy będą zatrudnieni na dzień 30 września 2023 r. w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i będą nauczać klasy IV-VIII. Dotyczy to także publicznych szkół artystycznych, a także w niepublicznych szkół artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej.

Czy oznacza to, że w 2023 roku o bon na zakup laptopa mogą ubiegać się tylko nauczyciele klas IV-VIII, a wykluczeni ze wsparcia są nauczyciele klas I-III oraz szkół ponadpodstawowych? NIE. Minister cyfryzacji podał, że projekt bon la nauczyciel będzie realizowany zgodnie z ustawą, a kolejne grupy nauczycieli będą mogły starać się o bony najpóźniej do połowy przyszłego roku (końca roku szkolnego 2023/2024).

Ile wynosi bon na laptopa dla nauczyciela?

Nauczyciele mogą otrzymać bon o wartości 2,5 tys. zł

Na co można przeznaczyć bon dla nauczycieli?

Ustawa zakłada, że bon dla nauczycieli może być przeznaczony na zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: ZNP chce zmian w programie „Laptop dla nauczyciela”. Chodzi o objęcie nim szerszej grupy nauczycieli - Strefa Edukacji

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska