Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W CSW w Toruniu odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu "žPłeć w kulturze"

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Nowy cykl pokazów i debat organizowany przez Instytut Filozofii UMK oraz Kino Centrum CSW rozpocznie pokaz filmu „ Maska twardziela” oraz panel dyskusyjny „ Przemoc, media i męskość”.

Nowy cykl pokazów i debat organizowany przez Instytut Filozofii UMK oraz Kino Centrum CSW rozpocznie 4 czerwca pokaz filmu „ Maska twardziela” oraz panel dyskusyjny „ Przemoc, media i męskość”.

<!** Image 3 align=none alt="Image 212645" sub="Organizatorki cyklu: dr Ewa Bińczyk i dr Aleksandra Derra [Fot.: JACEK SMARZ]">

Gośćmi pierwszego spotkania w CSW będą prof. Andrzej Szahaj - dziekan Wydziału Humanistycznego oraz dyrektor Instytutu Socjologii - prof. Tomasz Szlendak. Dyskusję poprowadzą organizatorki nowego cyklu - dr Ewa Bińczyk oraz dr Aleksandra Derra. Warto dodać, że obie panie współtworzą studia podyplomowe w zakresie gender na UMK.

- Wtorkowy panel i pokaz filmu dotyczy zagadnienia wizerunku męskości w kulturze popularnej, mediach - chodzi o jednostronny obraz twardziela - macho i frustrację, którą jego promowanie może generować - mówi dr Ewa Bińczyk.

Uczestnicy jutrzejszego spotkania będą mogli dowiedzieć się m.in. - jak wygląda płeć społeczno-kulturowa, jak jest konstruowana w społeczeństwie i jak przekłada się to na życie codzienne, szczególnie życie mężczyzn? Jak wygląda dominujący ideał męskości we współczesnej kulturze? Kto lub co go tworzy, jak ów obraz podtrzymują media, jakie są jego skutki oraz czy można przed nim uciec?

<!** reklama>

- Podczas spotkania w najbliższy wtorek, wspólnie z zaproszonymi gośćmi i z udziałem publiczności, postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania - dodaje dr Ewa Bińczyk.

Panel dyskusyjny „Przemoc, media i męskość” poprzedzi pokaz filmu „Maska twardziela”. Jest to dokument poruszający kwestię krępowania tożsamości mężczyzny poprzez jego popkulturowy wizerunek. Zawiera dokładną analizę tego, jak wpojony przez media ideał męskości przekłada się na nasze życie, wywołując presję bycia twardym i nieokazującym ani słabości, ani uczuć. Jednocześnie autorzy wyjaśniają zależność pomiędzy taką kreacją a wzrostem przemocy. Obraz zawiera liczne przykłady z kinematografii, życia publicznego, sportu i muzyki.

Wtorkowe spotkanie poleca Aleksandra Mosiołek, która w obecnym roku akademickim prowadziła dwa warsztaty w ramach studiów podyplomowych Gender na UMK.

- Częstym zarzutem wysuwanym przy okazji debat na temat płci społeczno-kulturowej (gender) jest to, iż skupiają się one głównie na kobietach. Między innymi by walczyć z tym stereotypem, najbliższe spotkanie poświęcone będzie ideałowi męskości. W spotkaniu warto wziąć udział nie tylko z uwagi na pokaz filmowy, ale przede wszystkim ze względu na gości zaproszonych do dyskusji - podkreśla Aleksandra Mosiołek.

Warto wiedzieć

Płeć w kulturze

  • Pierwsze spotkanie- wtorek, 4 czerwca, godzina 17, Sala Kina Centrum w Centrum Sztuki Współczesnej. Pokaz filmu „Maska twardziela”, panel dyskusyjny „Przemoc, media i męskość” z udziałem prof. Andrzeja Szahaja i prof. Tomasza Szlendaka. Dyskusję poprowadzą dr Ewa Bińczyk i dr Aleksandra Derra.
  • Drugie spotkanie - 28 czerwca, godzina 18 - pokaz filmu ,,Kobiety w elitach społecznych” (reż. Anna Grzelewska) oraz dyskusja ,,Instytucje nieprzyjazne matkom i dzieciom”.
  • Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska