MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Golubiu-Dobrzyniu zorganizowano obchody 600-lecia wojny golubskiej - zobacz zdjęcia

Karolina Rokitnicka
Obchody 600. rocznicy wojny golubskiej w sobotę 20 sierpnia rozpoczęły się mszą polową przed zamkiem, po niej były przemówienia, odsłonięcie tablicy i wykład profesora Mirosława Krajewskiego
Obchody 600. rocznicy wojny golubskiej w sobotę 20 sierpnia rozpoczęły się mszą polową przed zamkiem, po niej były przemówienia, odsłonięcie tablicy i wykład profesora Mirosława Krajewskiego KR
W tym roku przypada 600. rocznica wojny golubskiej. Powiat golubsko-dobrzyński wspólnie z grupą rekonstrukcyjną, zamkiem, dzięki wsparciu sponsorów, w partnerstwie z samorządami, w sobotę 20 sierpnia przygotował mnóstwo atrakcji z tej okazji.

Wideo. Rodzinny kapitał opiekuńczy

od 16 lat

Obchody 600. rocznicy wojny golubskiej zaplanowano od 19 do 21 sierpnia, na zamku w Golubiu-Dobrzyniu. Główne wydarzenia organizowane są w sobotę 20 sierpnia. Rozpoczęły się mszą polową przed zamkiem, po niej były przemówienia, odsłonięcie tablicy i wykład profesora Mirosława Krajewskiego. Następnie rozpoczęły się turnieje. O godz. 18 będzie inscenizacja wojny golubskiej. Od 19.30 rozpocznie się biesiada. Na zamku jest 200 wojów, 24 armaty, obóz rycerski, namiot króla, występy. W programie mamy: pojedynek na miecze, potyczki armatnie, zawody łucznicze, konkursy, inscenizacja oblężenia zamku i narady przed bitwą, fajerwerki, a także nocna projekcja filmu "Krzyżacy" w plenerowym kinie (godz. 21.30). W niedzielę o godz. 14 organizowany jest natomiast koncert z dawną muzyką i tańcami w wykonaniu zespołu CALISIA.

- Starostwo Powiatowe postanowiło zająć się organizacją jubileuszu tego historycznego wydarzenia w Golubiu. W lipcu zaczęliśmy działać w sprawie obchodów rocznicy. Udało się nawiązać współpracę z wieloma środowiskami, m.in. grupą rekonstrukcyjną z Ostrowitego pod kierownictwem Andrzeja Stasińskiego. Namówiliśmy przedsiębiorców do wsparcia wydarzenia. Mamy niezły budżet, ponad 60 tys. zł. Partnerami zostały samorządy z powiatu oraz Urząd Marszałkowski – informuje starosta golubsko-dobrzyński Franciszek Gutowski.

Warto wiedzieć, że wojna golubska w 1422 roku została stoczona między Koroną Królestwa Polskiego i Wielkim Księstwem Litewskim a zakonem krzyżackim. Trwała 2 miesiące. Powodem było nierealizowanie przez zakon zobowiązań finansowych nałożonych w wyroku wrocławskim oraz odrzucanie możliwości zawarcia pokoju.

Ważne daty w wojnie golubskiej:

  • 17 VII 1422 - wypowiedzenie sobie wojny
  • 25 VII 1422 - ruszenie na zakon krzyżacki wojsk polsko-litewskich
  • 20 VIII 1422 - rozpoczęcie oblężenie Golubia
  • 26 VIII 1422 - zdobycie zamku Golub
  • 27 IX 1422 - pokój mełneński
Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska