Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W hołdzie babci czy dziadkowi? Rzadko!

ec
Do wybrania imienia dziecku uprawnieni są rodzice. Jeżeli tego nie zrobią, kierownik USC wybiera dla dziecka jedno z popularnych, używanych w Polsce imion.

Do wybrania imienia dziecku uprawnieni są rodzice. Jeżeli tego nie zrobią, kierownik USC wybiera dla dziecka jedno z popularnych, używanych w Polsce imion.

Na stronie internetowej toruńskiego Urzędu Stanu Cywilnego każdy zainteresowany może się zapoznać z regułami rządzącymi nadawaniem imienia. Dowiemy się, że wybór powinien być dokonany wspólnie, w przypadku niemożności osiągnięcia porozumienia, zdecyduje o tym sąd opiekuńczy. Ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego przewiduje jednak pewne ograniczenia. W Polsce nie można nadawać dziecku więcej niż dwóch imion, ponadto nie mogą być one ośmieszające, nieprzyzwoite, w formie zdrobniałej, jak również nie może to być imię, które nie pozwala na odróżnienie płci dziecka. Kierownik USC może w takiej sytuacji odmówić rejestracji. Możliwa jest kontrola sądowa takiej odmowy, rozpatrywane jest wtedy, czy imię spełnia określone prawem wymogi. Były takie precedensy. Na przykład Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że Aramis (tak jak jeden z bohaterów „Trzech muszkieterów” Aleksandra Dumas) byłby ośmieszający dla dziecka. Możliwe jest nadawanie imion pochodzących z języków obcych, o ile nie mają odpowiednika w języku polskim. Gdy rodzicami są cudzoziemcy, mogą nadać dziecku również imię w formie występującej w ich języku ojczystym, nawet jeśli ma ono polski odpowiednik. Jeżeli rodzice są przedstawicielami mniejszości narodowych w Polsce, stosuje się odrębne uregulowania, zawarte w ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym.

<!** reklama>Rodzice pojawiający się w Urzędach Stanu Cywilnego w naszym regionie są dobrze zorientowani w przepisach, gdyż na przykład w bydgoskim USC nie zdarzyła się w ubiegłym roku żadna odmowa rejestracji imienia zgodnego z rodzicielską wolą. - Najpopularniejsze, nie tylko w naszym mieście, imiona w 2010 roku to: Julia, Maja, Zuzanna, Lena, Amelia, Jakub, Szymon, Mateusz, Mikołaj i Filip - mówi Agnieszka Jędrzejczak, zastępczyni kierownika USC w Bydgoszczy. - Jest to też zgodne z kilkuletnią tendecją. W zgodzie z pokoleniową modą są również imiona rzadkie, pojawiające się pojedynczo - Teresa, Jadwiga, Irena, Halina, Zbigniew, Waldemar, Teodor. Nie ma w ogóle Krystyn i Bożen.(ec)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska