Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W jukatach do Kioto, czyli na zajęcia do Kamienicy pod Gwiazdą

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Egzotyczną podróż w przestrzeni i czasie proponuje Muzeum Okręgowe w Toruniu. Szlak wiedzie historyczną trasą Tokaido - czyli drogą wschodniego morza w Japonii.

Egzotyczną podróż w przestrzeni i czasie proponuje Muzeum Okręgowe w Toruniu. Szlak wiedzie historyczną trasą Tokaido - czyli drogą wschodniego morza w Japonii.

<!** Image 3 align=none alt="Image 194471" sub="Jeden z drzeworytów Ando Hiroshige z serii „Pięćdziesiąt trzy przystanki na Tokaido”. Przystanek 13. - „Hara”. Fot. archiwum
Muzeum Okręgowego">

To szlak, którym przed wiekami w Kraju Kwitnącej Wiśni podróżowano z miasta Edo (dziś Tokio) do cesarskiej stolicy Kioto. W XVII wieku urzędowo wyznaczono na nim 53 przystanki (liczba nieprzypadkowa, powiązana z buddyzmem), punkty kontrolne, hotele, herbaciarnie. Przemieszczano się wówczas głównie pieszo. Kobietom nie wolno było wędrować bez męskiego towarzystwa... <!** reklama>

Aby dziś udać się w podróż drogą Tokaido, wystarczy pójść do toruńskiej Kamienicy pod Gwiazdą i wziąć udział w zajęciach pt. „Podróże japońskie - 53 przystanki na trasie z Kioto do Edo”. Inspiracją dla organizatorów zajęć była seria drzeworytów jednego z najsłynniejszych japońskich twórców - Ando Hiroshige - „Pięćdziesiąt trzy przystanki na Tokaido”. Te prace podziwiać można Pod Gwiazdą na czynnej do 4 listopada wystawie „Fascynacje. Sztuka japońska w polskich kolekcjach prywatnych”.

A jak przebiega muzealna podróż? Najpierw trzeba się wyposażyć we własnoręcznie wykonane japońskie kapelusze podróżne. Założyć je na głowę, przywdziać bawełniane kimona - jukaty. Potem dzięki pokazom multimedialnym podróżni zapoznają się z trasą. Wreszcie „wyruszają”... studiując mapy i grafiki. Oczywiście, zatrzymują się na przystankach. W herbaciarni biorą udział w ceremonii parzenia herbaty. Podczas posiłku jedzą pałeczkami ryż, dowiadując się przy okazji sporo o jego uprawie i znaczeniu w kulturach Dalekiego Wschodu. Podziwiają widoki - górę Fudżi, morskie zatoki (dzięki drzeworytom). Słuchają legend.

Warsztaty przeznaczone są dla zorganizowanych grup w różnym wieku. Termin ustala się z Działem Edukacji Muzeum Okręgowego - tel. 56 660 06 lub 56 660 56 32.

Placówka zaprasza też na zajęcia plastyczne. Następne, zatytułowane „To dopiero sztuka”, odbędą się we wtorek, 14 sierpnia, o godz. 11 w Ratuszu Staromiejskim (zgłoszenia w dziale edukacji). W tym samym obiekcie, przy wystawie „Zapomniane oblicza. Motyw twarzy na zabytkach archeologicznych z ziem polskich od IV tysiąclecia p.n.e. do XVII w. n.e.”, pogadanki wygłaszają archeologowie. Na kolejną, o najstarszych przedstawieniach twarzy, muzeum zaprasza w środę 16 sierpnia o godz. 12.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska