MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Kujawsko-Pomorskiem wzrosną opłaty za egzaminy na prawo jazdy. Tak zdecydował sejmik wojewódzki

Marek Weckwerth
WORD-y w naszym regionie powoli wychodzą „na swoje”, a to dzięki rewaloryzacji stawek za egzaminy na prawo jazdy. Kursanci muszą jednak więcej płacić za uprawnienia
WORD-y w naszym regionie powoli wychodzą „na swoje”, a to dzięki rewaloryzacji stawek za egzaminy na prawo jazdy. Kursanci muszą jednak więcej płacić za uprawnienia Marek Weckwerth
Nowe stawki obowiązywać będą od 1 marca tego roku. Tak zdecydowano w środę podczas 65. sesji Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. 22 radnych było za przyjęciem uchwały, bez głosów przeciwnych i wstrzymujących się.

- Nie nazwałbym tego podwyżką, tylko rewaloryzacją cen za egzaminy, która jest zgodna z ustawą o kierujących pojazdami. Ta rewaloryzacja jest dokonywana w stopniu odpowiadającym średniorocznemu wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych, ogłaszanemu przez Główny Urząd Statystyczny. Ten wskaźnik wyniósł w 2023 roku 111,4, w stosunku do 2022, co oznacza wzrost cen o 11,4 procent – wyjaśnia nam Marek Staszczyk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Toruniu, skarbnik Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów WORD.

Wcześniejsza podwyżka (regulacja) cen za egzaminy w naszym regionie wprowadzona została 17 marca 2023 roku, po bardzo długim, bo trwającym od 19 stycznia 2013 roku, zamrożeniu cen.

- Te regulacje pozwalają ośrodkom egzaminacyjnym zdecydowanie lepiej kształtować budżety, które przez minione lata były mocno zubożone. Teraz, jak się wydaje, nie będziemy potrzebowali wsparcia finansowego ze strony samorządu wojewódzkiego. Łatwiej będzie można kształtować politykę płacową naszych pracowników, którzy przez lata nie otrzymywali podwyżek – wyjaśnia Marek Staszczyk.

Przed toruńskim WORD-em (w marcu) jest zakup nowych aut egzaminacyjnych – suzuki swift, który pochłonie ponad 1,5 miliona złotych. Dzięki lepszemu finansowaniu także ten wydatek będzie do udźwignięcia.

Nowe, wyższe opłaty za egzaminy z pewnością nie spodobają się samym zainteresowanym w zdobyciu prawa jazdy, ale cóż – ci każdego roku muszą się liczyć z kolejnymi zmianami w cennikach. Jak dużych, to już zależy od wspomnianego wskaźnika podawanego przez GUS.

Takie są teraz stawki...

W tej chwili (jeszcze do 1 marca) teoretyczna część egzaminu dla kandydatów na kierowców podstawowej kategorii B (auto osobowe), ale także wszystkich innych kategorii, kosztuje w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego naszego regionu (zatem także w Bydgoszczy i Włocławku) 50 zł.

Praktyczna część dla kategorii B oraz AM, A1, A2, A, B1, C1, D1 lub T albo uprawnienia do kierowania tramwajem wymaga wyłożenia 200 zł. Za egzamin praktyczny w zakresie uprawnień prawa jazdy kategorii B+E, C1+E, C, C+E, D, D+E lub D1+E pobiera się 250 zł. W tym ostatnim przypadku stawka wzrośnie do 278 zł.

Trzeba będzie zmodernizować place manewrowe

Jak wynika z uzasadnienia uchwały sejmiku - zwaloryzowanie stawek opłat na 2024 rok pozwoli także na wypełnienie obowiązków wynikających ze zmienianej formuły przeprowadzanych egzaminów dotyczącej kategorii C (ciężarówka) oraz C+E (ciężarówka z przyczepą).

Egzaminy w tych kategoriach wymagają zmodernizowania placów manewrowych we wszystkich ośrodkach oraz wyposażenia ich w pojazdy spełniające wymagania wynikające z warunków technicznych pojazdów stosowanych do egzaminowania.

A są to pojazdy o zwiększonym tonażu i gabarytach. Przygotowanie się do prowadzenia egzaminów tej kategorii od 2025 roku jest uwarunkowane pozyskaniem odpowiedniego sprzętu oraz wyposażenia i przeprowadzeniem niezbędnych prac modernizacyjnych placów manewrowych. Sfinansowanie tych zamierzeń nastąpi ze środków zgromadzonych przez poszczególne ośrodki w okresie przed pandemią oraz z bieżących przychodów, których wysokość ściśle skorelowana jest z wysokością obowiązujących opłat.

Brak zgody sejmiku na wprowadzenie nowych opłat za egzaminy i mechanizmu waloryzującego opłaty w kolejnych latach mógłby ograniczyć możliwości przeprowadzania egzaminów, co w następstwie przełożyłoby się na ograniczenie przychodów ośrodków i ich ponowną zapaść finansową. Tak jednak się nie stanie, bo radni zaaprobowali dokument.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Kujawsko-Pomorskiem wzrosną opłaty za egzaminy na prawo jazdy. Tak zdecydował sejmik wojewódzki - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska