Warto przeczytać
Sprawdź

Polecamy!

Rozwiń
W lesie stoją chwalebne kamienie

W lesie stoją chwalebne kamienie

Marek Nienartowicz

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Pomnik „Chwalebne kamienie” stojący w lesie w pobliżu ulicy Polnej w Toruniu jest mało znany. Nie ma pewności, kiedy powstał i co symbolizuje.
W lesie stoją chwalebne kamienie

Pomnik „Chwalebne kamienie” stojący w lesie w pobliżu ulicy Polnej w Toruniu jest mało znany. Nie ma pewności, kiedy powstał i co symbolizuje.


Obelisk znajduje się w otoczeniu Fortu VII. Dokładniej - przy leśnej drodze prowadzącej na Barbarkę, około 300 metrów od ulicy Polnej. Tuż obok znajduje się jeden ze schronów. Obelisk jest wysoki na około sześć metrów. Zbudowany został z kostek granitowych. Na jego szczycie został wykupy napis w języku niemieckim - Rühmen Steine. To znaczy chwalebne kamienie.


Na obelisku są resztki żelaznych elementów, do których niegdyś były przymocowane tablice i detale architektoniczne. Znajduje się na nim również równoramienny krzyż, a wokół resztki ogrodzenia.


Nie wiadomo natomiast, jakie są początki pomnika. Kiedy i dlaczego powstał. Wersje są dwie. Według jednej, pomnik upamiętnia jeńców armii francuskiej pracujących przy budowie toruńskich fortów.


Według innej wersji, pomnik powstał w latach 1912-1919. Zbudował go jeden z pułków toruńskiego garnizonu. Do tej wersji przychyla się przewodnik Antoni Ziółkiewicz. Wraz z Adamem Paczuskim wydał opracowanie „Pomniki toruńskie”. W nim zostały opisane „Chwalebne kamienie”. Wkrótce ukaże się drugie, poprawione wydanie „Pomników toruńskich”.


- Szukaliśmy informacji o „Chwalebnych kamieniach”, między innymi w Archiwum Państwowym w Toruniu - mówi Antoni Ziółkiewicz. - Niczego nie znaleźliśmy. Trudno więc stwierdzić, która wersja jest prawdziwa.


Tymczasem jeden z Czytelników zaapelował o uporządkowanie terenu wokół pomnika. Uważa, że powinien on być lepiej wyeksponowany.


Ustaliliśmy, że pomnik nie jest w ewidencji Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta. W niej znajdują się bowiem tylko miejsca pamięci narodowej.


- Sprawdzimy, jaka jest sytuacja pomnika i co możemy zrobić w tej sprawie - mówi Andrzej Szefler, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo