W powiecie toruńskim mistrzowie biegali i strzelali bramki

Krzysztof Lietz
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Czernikowie okazali się najlepszymi biegaczami przełajowymi w powiecie.
Kończy się tegoroczna rywalizacja biegaczy o Grand Prix Łubianka Cross. Wraz z początkiem roku rozpoczyna się natomiast rywalizacja uczniów szkół podstawowych w powiecie toruńskim w różnych dyscyplinach sportowych.

Biegi w Łubiance: zwycięzcy z przewagą

8 października w Łubiance odbył się XII Bieg im. S. Jana Pawła II. Dystans 8,4 km ukończyło ponad 80 zawodników i zawodniczek. Po zakończeniu biegu na każdego uczestnika czekała kiełbaska z grilla, pajda chleba ze swojskim smalcem i coś słodkiego.

W biegu wśród mężczyzn zwyciężył Paweł Skowroński z Torunia, ale reprezentujący klub TKKF Kolejarz Bydgoszcz, z czasem 0:31,19. Drugi był Łukasz Gapiński z Wąbrzeźna z czasem 0:31,49. Tuż za nim linię mety przekroczył Mateusz Szczepański z Szembarka (0:31,53), obaj reprezentujący Start Team Wąbrzeźno. Wśród pań najszybsza okazała się Agata Malicka-Zacniewska z Torunia z klubu Runcros Rozgarty z czasem 0:35,52 przed Marleną Przekwas z Aleksandrowa Kujawskiego (0:43,45) i Natalią Ziółkowską z Pigży (0:43,49). Jak widać, zarówno wśród panów, jak i wśród pań, zwycięzcy uzyskali na mecie dość znaczną przewagę, za to walka o drugą pozycję była już bardzo zacięta.

Do rozegrania w tegorocznym cyklu Grand Prix Lubianka zostały jeszcze dwa biegi – 11 listopada w Pigży XXV Bieg Niepodległości oraz 10 grudnia w Zamku Bierzgłowskim IX Bieg Adwentowy. Po ich zakończeniu rozstrzygnięta będzie klasyfikacja generalna wśród panów i pań. Przy wyłanianiu zwycięzców brane będą najlepsze lokaty uzyskane prze biegaczy w siedmiu biegach cyklu.

Uczniowie rywalizowali: w przełajach i piłce nożnej

Początek roku szkolnego to również początek rywalizacji uczniów szkół w powiecie toruńskim w różnych dyscyplinach sportu. Ostatnio uczniowie szkół podstawowych rywalizowali w biegach przełajowych i w piłce nożnej.

W Mistrzostwach Powiatu Toruńskiego w sztafetach przełajowych szkół podstawowych rywalizowali chłopcy i dziewczęta roczników 2011 i młodsze oraz 2009-2010. Zawody odbyły się na terenach leśnych wokół orlika w Złejwsi Wielkiej. W każdej z rywalizacji startowało 6-7 drużyn szkolnych. Po zaciętej walce do ostatnich metrów trasy wśród dziewcząt rocznika 2011 i młodszych zwyciężyła drużyna SP Zławieś Wielka, przez SP Obrowo i SP Łysomice. Wśród chłopców najlepsi okazali się uczniowie z SP Czernikowo przed SP Obrowo i SP 2 Chełmża.

Rywalizację w roczniku 2009-2010 wśród dziewcząt wygrały reprezentantki SP Górsk, przed SP Lubicz Górny i SP Obrowo, a wśród chłopców - SP Czernikowo przed SP 3 Chełmża i i SP Łążyn II.

Uczniowie szkół podstawowych w powiecie mają już za sobą rywalizację w piłce nożnej. Turniej chłopców rocznika 2009 i młodszych o mistrzostwo powiatu odbył się na orlikach w Chełmży. Osiem drużyn szkolnych rozpoczęło rywalizację w dwóch grupach, z których wyłoniono po dwóch półfinalistów. Były to drużyny z SP Brzozówka i SP Górsk oraz SP Złotoria i SP Brąchnowo. W półfinale SP Brzozówka pokonało SP Brąchnowo 4:0, a SP Złotoria - SP Górsk 5:0.

W finale SP Brzozówka pokonała SP Złotoria 3:1. W meczu o trzecie miejsce SP Górsk pokonała SP Brąchnowo 2:1.

W obu turniejach najlepsze szkoły otrzymały medale i puchary ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Toruniu.