Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W środę w Toruniu rozpoczną się obywatelskie obchody 50. rocznicy Wydarzeń Marcowych

Szymon Spandowski
O marcu 1968 mówi się najczęściej w kontekście wydarzeń w Warszawie, ale protest wybuchł w wieku ośrodkach akademickich. Także w Toruniu.
O marcu 1968 mówi się najczęściej w kontekście wydarzeń w Warszawie, ale protest wybuchł w wieku ośrodkach akademickich. Także w Toruniu. Archiwum
W siedzibie TNT przy ul. Wysokiej odbędzie się spotkanie z Aleksandrem Smolarem i Sabiną Baral.

Marzec 1968 roku był wyjątkowo gorący. Studenci najważniejszych polskich wyższych uczelni protestowali przeciw cenzurze, rządzącej krajem „dyktaturze ciemniaków” i kłamstwom jakie pojawiały się w komunistycznych mediach. W Toruniu wszystko zaczęło się od wielkiego wiecu, który odbył się 14 marca w stołówce nr 1 przy ul. Mickiewicza.

Wiec w stołówce

- Sala była pełna, my staliśmy na okiennym parapecie - wspomina Tadeusz Lipski, wtedy student II roku polonistyki. - Zamieniliśmy kilka słów ze stojącym na zewnątrz milicjantem. To były jakieś grzeczności. Pamiętam, jak rektor Łukaszewicz postawił na stole przed sobą Jasia Sternińskiego, który zabrał głos. Wystąpił też docent Wojciechowski, który zdążył tylko rozpocząć swoją mowę: Towarzysze! Zrobił się taki tumult, że na tym jego mowa się skończyła.

Zobacz także: Jak dobrze znasz Toruń? Sprawdź się! Quiz wiedzowy z masą archiwalnych zdjęć!

O wiecu, w którym wzięło udział około tysiąc osób napisały również cenzurowane przez władzę „Nowości”.

„Podczas wiecu, który przebiegał spontanicznie i żywiołowo, ale bez zakłóceń, z zachowaniem ładu i porządku, studenci w sposób szczery i nieskrępowany przedyskutowali sprawy związane z ostatnimi zajściami w Warszawie i aktualną sytuacją polityczną w kraju. Na zakończenie wiecu podjęto rezolucję”.

Ta była mocno radykalna, podobna do rezolucji przyjmowanych na strajkujących uczelniach. Wspomnienia uczestników tamtych wydarzeń przedstawiliśmy w „Nowościach” tydzień temu. Okazji do wspomnień będzie jednak więcej, ponieważ w środę rozpoczynają się w Toruniu obywatelskie obchody 50. rocznicy wydarzeń marcowych. Organizuje je Komitet Obrony Demokracji, a honorowy patronat nad nimi objął marszałek Piotr Całbecki.

Zobacz także: Kaleki pies Stevie dostanie tymczasowy dom! [ZDJĘCIA]

Dwa spotkania

21 marca o godz. 17 w Sali Kolumnowej Towarzystwa Naukowego w Toruniu przy ulicy Wysokiej 16 odbędzie się spotkanie z Aleksandrem Smolarem, prezesem Fundacji im. Stefana Batorego, uczestnikiem Marca 1968 roku w Warszawie.

25 marca w tym samym miejscu, dr hab. Tomasz Kawski, historyk z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy poprowadzi natomiast spotkanie z Sabiną Baral, autorką „Zapisków z wygnania”. Będzie ono poświęcone jednej z najbardziej ponurych kart najnowszej historii Polski, czyli nagonce antysemickiej, która zaowocowała wyrzuceniem z kraju kilkunastu tysięcy polskich Żydów.

Wstęp na oba spotkania jest wolny.

Dzisiaj (19.03) na toruńskich Jordankach odbyła się premiera zwiastuna filmu "Emisariuszka" o gen. Elżbiecie Zawackiej. W filmie główną rolę zagrała Katarzyna Bujakiewicz. Oto zdjęcia z pokazu.Zobacz także: Jak dobrze znasz Toruń? Sprawdź się! Quiz wiedzowy z masą archiwalnych zdjęć! NowosciTorun

Katarzyna Bujakiewicz na pokazie zwiastuna filmu o gen. Elżb...

Obejrzyj także: Karety "Nowości"

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska