Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W trzeciej grupie są osoby, które nie chcą pracować

Karolina Rokitnicka
W Powiatowym Urzędzie Pracy trwa tzw. profilowanie bezrobotnych. Objęło ono już 87 proc. osób zarejestrowanych w „pośredniaku”.

Założeniem procedury była reforma działania urzędów pracy. Mają one być skuteczne w aktywizacji bezrobotnych oraz poszukiwaniu kandydatów na wolne stanowiska.
Nie chodzi tu o dosłowne profilowanie bezrobotnych, a sklasyfikowanie ich do rodzaju pomocy jaka jest im niezbędna. Profilowanie odbywa się na podstawie opisu kompetencji, możliwości oraz motywacji do podjęcia pracy. Służą temu specjalne ankiety.
W Powiatowym Urzędzie Pracy w Rypinie pracownicy urzędu sprofilowali pomoc już dla około 3500 osób.
– Część nie jest już zarejestrowana. Osoby pozostające obecnie w ewidencji, dla których ustalono profil pomocy, stanowią ok. 87 proc. z ogólnej liczby 3152 osób bezrobotnych zarejestrowanych na dzień dzisiejszy. Proces profilowania dla wszystkich zarejestrowanych w urzędzie należy przeprowadzić do końca bieżącego roku – informuje Jolanta Szablicka-Sochacka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Rypinie.
Ustawa dotycząca reformy w urzędach pracy zakłada podział bezrobotnych na trzy grupy. Pierwszą grupę stanowią bezrobotni aktywni, którzy nie potrzebują specjalistycznej pomocy, ponieważ mają odpowiednie kwalifikacje i umiejętności do podjęcia pracy. Im trzeba jedynie przedstawić oferty pracy. Takich osób w „pośredniakach” jest najmniej, zwykle kilka procent.

Proces profilowania dla wszystkich zarejestrowanych w urzędzie należy przeprowadzić do końca bieżącego roku. - Jolanta Szablicka-Sochacka

W grupie drugiej znajdują się bezrobotni wymagający wsparcia, którzy korzystać będą z usług i instrumentów rynku pracy, np. szkoleń czy staży. W PUP to najliczniejsza grupa. W Rypinie należy do niej około 70 proc. zarejestrowanych. W trzeciej grupie znajdują się bezrobotni niezainteresowani podjęciem zatrudnienia. Często korzystający z pomocy społecznej. Są to osoby zagrożone wykluczeniem społecznym oraz pracujące w szarej strefie.
Kolejną istotną zmianą, jaką wprowadziła ustawa dotycząca „pośredników” jest wprowadzenie doradców indywidualnych, którzy mają być w stałym kontakcie z bezrobotnymi. To właśnie oni zajmują się profilowaniem pomocy. W Rypinie takich doradców jest 12. W sposób bezpośredni, ale także za pomocą telefonu i e-maili kontaktują się ze swoimi podopiecznymi. Jeden doradca w naszym urzędzie pracy ma pod swoją opieką około 262 bezrobotnych.
– Przy ustalaniu profilu pomocy dla bezrobotnego dokonuje się analizy sytuacji bezrobotnego i jego szans na rynku pracy, biorąc pod uwagę oddalenie bezrobotnego od rynku pracy, tj. czynniki utrudniające wejście lub powrót na rynek pracy, oraz jego gotowość do wejścia lub powrotu na rynek pracy, przez co rozumie się czynniki wskazujące na potrzebę i chęć bezrobotnego do podjęcia pracy – dodaje dyrektor Jolanta Szablicka-Sochacka.
We wprowadzonych zmianach chodzi także o to, by była ciągłość w obsłudze bezrobotnych i przedsiębiorców. Doradcy oraz kadra kierownicza urzędów pracy mają być premiowani za najlepsze wyniki w skutecznej aktywizacji bezrobotnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska