Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wciąż iskrzy na linii prezydent - rząd

PAP, ks
Wysłanie przez prezydenta delegacji do Gruzji to dobra inicjatywa, ale powinna być skonsultowana z Ministerstwem Spraw Zagranicznych - uważają przedstawiciele PO, PSL i SLD.

Wysłanie przez prezydenta delegacji do Gruzji to dobra inicjatywa, ale powinna być skonsultowana z Ministerstwem Spraw Zagranicznych - uważają przedstawiciele PO, PSL i SLD.

Zastrzeżeń do decyzji prezydenta nie ma PiS.

W ubiegłą środę Władimir Putin zalecił rządowi ustanowienie ściślejszych kontaktów z separatystycznymi republikami na terenie Gruzji. Gruzja wezwała do zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ i zażądała od Rosji, by wycofała się z wszystkich decyzji, które naruszają jej suwerenność. - Pan prezydent w związku z ostatnimi posunięciami Rosji postanowił wysłać swoich przedstawicieli do Gruzji w celu zapoznania się z sytuacją na miejscu oraz omówienia najważniejszych problemów, które w tej chwili występują - powiedział w piątek dyrektor Biura Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezydenta Mariusz Handzlik.

<!** reklama>Od piątku do soboty, w związku z sytuacją w Gruzji, w Tbilisi przebywali przedstawiciele prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W skład delegacji weszli minister w Kancelarii Prezydenta Michał Kamiński, dyrektor Biura Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezydenta Mariusz Handzlik i sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Robert Draba.

Jak tłumaczył Mariusz Kamiński, decyzja o wysłaniu misji do Tbilisi była wynikiem czwartkowej rozmowy telefonicznej prezydentów Polski i Gruzji, w której prezydent Micheil Saakaszwili poprosił Lecha Kaczyńskiego o podjęcie natychmiastowych i szybkich działań.

- Pełna relacja dotycząca rozmów, które prowadziliśmy, znajdzie się na biurku ministra Sikorskiego - zapewnił minister Robert Draba.

Jeszcze w piątek szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski pytany na konferencji prasowej, czy wie o prezydenckiej misji, odpowiedział twierdząco. - Wiem o tej misji, ale dowiadziałem się o niej nie bezpośrednio z Kancelarii Prezydenta - zastrzegł.

- Prezydent poczuł się Piłsudskim. Chciał na własną rękę zająć się polityką zagraniczną. Polska nie może być harcownikiem. Powinna działać z ramienia Unii Europejskiej - to komentarze polityków do wizyty ministrów prezydenta w Gruzji, która nie została uzgodniona z MSZ.

- To był zupełnie niepotrzebny zgrzyt. Stawia on w złym świetle Polskę - mówił marszałek Sejmu Stefan Niesiołowski (PO).

Podobnego zdania był poseł Eugeniusz Kłopotek (PSL). - Powinniśmy nasze relacje z krajami wschodnimi opierać o Unię Europejską. Inaczej brzmi głos Polski, a inaczej całej wspólnoty - powiedział polityk PSL i dodał, że im mniej spięć na linii prezydent-premier, tym lepiej dla Polski.

Na sprawę relacji prezydenta z rządem zwrócił też uwagę Grzegorz Napieralski (SLD). - To nie pierwszy zgrzyt ani nie pierwszy raz, kiedy premier nie wie, co w polityce zagranicznej robi prezydent i odwrotnie - krytykował polityk SLD. Podkreślił, że konflikty prezydenta i premiera przypominają mu kłótnię dwóch chłopców w piaskownicy o łopatkę.

W obronie prezydenta stanął Tadeusz Cymański (PiS). Zaznaczył, że relacje prezydenta z szefem dyplomacji już wcześniej bywały bardzo napięte.

- Prezydent postąpił tak, jak postąpił, bo prosił go o to prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili - tłumaczył Tadeusz Cymański. - Nie szukajmy w tej sprawie drugiego dna - powiedział wczoraj polityk PiS.(PAP, ks)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska