Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wedle gustu i wymagań klienta

Alicja Cichocka
Alicja Cichocka
Zaglądamy do laboratoriów TORSEED-u - jednej z ostatnich w Toruniu spółek rolniczych

<!** Image 3 align=none alt="Image 217330" sub="Andrzej Hornowski z Danielą Rześnicką, kierownik laboratorium, w którym kontroluje się jakość nasion
[Fot.: Sławomir Kowalski]">

Żywność można modyfikować genetycznie albo zmieniać tak, jak robią to w toruńskiej firmie TORSEED - selekcjonując rośliny. Wkrótce na rynek trafi wyhodowana tu pionierska Śnieżna Kula i Sopelek.

<!** reklama>

- Warzywa są modyfikowane pod gusta i wymagania klientów - mówi Andrzej Hornowski z działu marketingu w toruńskiej spółce TORSEED, Przedsiębiorstwie Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa, który na roślinach zna się jak mało kto. Jako przykład podaje pospolitą marchewkę. - Klient pożąda dziś marchwi o cylindrycznym kształcie, tempo zakończonej, z gładką skórką, w soczystym kolorze pomarańczy.

Zmodyfikowaną pod klienta marchewkę TORSEED ma od dawna w palecie swoich produktów, a tych jest ponad 800 - gatunków i odmian warzyw, kwiatów i ziół.

Gust klienta rządzi tak kształtem, jak i kolorem oraz smakiem warzyw. Za oczekiwaniami kupujących TORSEED nadąża od lat. Firma stworzyła idealny ogórek, o nazwie Edyp. - Odmiana daje długie egzemplarze, bez tendencji do przerastania w beczki, o zawartości cukru i dużej odporności na większość chorób, a więc idealne do kiszenia - chwali produkt Andrzej Hornowski.

Pięć lat temu firma wypuściła na rynek inny hit - Jagusię, czyli nasiona bezłykowej fasolki szparagowej. W smaku niezwykle delikatną, wręcz masłową. Nazwa jest nieprzypadkowa. Pięć lat skończy w tym roku córka hodowcy, który poświęcił ponad dekadę, żeby pozbyć się włókien z wzrastającego warzywa.

- Selekcjonujemy uprawę wyodrębniając egzemplarze posiadające cechy, na których nam szczególnie zależy - Andrzej Hornowski tłumaczy, jak wygląda w firmie TORSEED proces modyfikowania warzyw. - Te wykazujące, dajmy na to, bezłykowość grupujemy na jednym poletku, w kolejnych sezonach krzyżując egzemplarze, u których łyka było najmniej. Pożądane cechy wzmacnia się nawet przez 3-4 lata, ale bywa, że i kilkanaście lat - szacuje.

Wkrótce hitem może okazać się Śnieżna Kula, czyli pozbawiony barwnika burak. Wyselekcjonowanie białej odmiany warzywa nie ma być spełnieniem marzeń ekscentrycznego klienta. Barwnik buraka jest alergenem, szczególnie silnym dla wrażliwszych niemowlaków. - Są kraje, w których burak, ze względu na jego właściwości, to ważny składnik diety dzieci - tłumaczy sens biznesu specjalista.

Pięćdziesiąt pierwszych kilogramów nasion rolnicy w całej Polsce już testują. W przyszłym roku pierwsze białe egzemplarze warzywa powinny pojawić się w szerokiej sprzedaży.

Centralny Ośrodek Badań Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) prześwietla toruńskiego Sopelka, czyli stworzoną pod wymagania kucharzy podłużną cebulę.

- Kształt sprawia, że łatwo się ją kroi, odpadów zostaje mało, ma za to dużą masę - zachwalają Sopelka w toruńskiej firmie.

COBORU sprawdza nową odmianę cebuli, żeby wykluczyć ewentualny plagiat i potwierdzić jakość materiału, np. czy z każdego ziarnka wyrośnie podłużna cebula. W przyszłym roku jej ziarna powinny pojawić się w dużych ilościach w asortymencie TORSEED-u, za dwa lata być może trafią na nasze stoły.

W firmie mają już nowy pomysł. Doskonalą Bolka, czyli nową odmianę szczypioru. Ma być wyjątkowo aromatyczny i dawać wysoki plon przez całe lato.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska