MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Widzisz w Toruniu nielegalne wysypisko śmieci? Zgłoś je do Wydziału Gospodarki Komunalnej lub do Straży Miejskiej

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Widzisz miejsce, w którym nielegalnie gromadzone są odpady? Zgłoś je do Wydziału Gospodarki Komunalnej.
Widzisz miejsce, w którym nielegalnie gromadzone są odpady? Zgłoś je do Wydziału Gospodarki Komunalnej. Grzegorz Olkowski
Mieszkańcy Torunia coraz częściej informują Redakcję „Nowości” o zalegających w różnych punktach miasta odpadach. Ich nagromadzenie nie tylko szpeci przestrzeń, ale po pewnym czasie staje się sporym problemem, ponieważ przeradza się w wysypisko, w dodatku nielegalne.

Nielegalne wysypiska tworzą ogromny problem

Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia już po raz kolejny uruchomił projekt „Zgłoś nielegalne wysypisko”. Ma on pomóc w dbaniu o wspólną przestrzeń i przede wszystkim w eliminowaniu nielegalnych składowisk śmieci na terenach gminnych. Likwidacja nielegalnych wysypisk śmieci rokrocznie wymaga zaangażowania znacznych nakładów pracy oraz środków.

– W zeszłym roku zebraliśmy ze 129 miejsc w Toruniu aż 1064 tony odpadów, co stanowi ponad 2000 m3 odpadów. W tym roku już kilkadziesiąt miejsc zostało zgłoszonych do uprzątnięcia. Część z nim zostało zrealizowanych lub jest w trakcie – informuje Joanna Pepłowska Kierownik Referatu Gospodarki Odpadami i Usług Komunalnych UMT. – Wiosną każdego roku prosimy o zgłaszanie miejsc wymagających uprzątnięcia. Jest wiele osób, które na takie komunikaty reagują.

Uprzątnięciem terenów będących własnością gminy (tereny nieurządzone) na zlecenie Gminy zajmuje się MPO Sp. z o.o. w Toruniu. W wyniku współpracy z toruńskimi stowarzyszeniami uporządkowano odpady z nieużytków, terenów leśnych i innych miejsc. Wydział Gospodarki Komunalnej służy również pomocą w realizacji społecznych akcji sprzątania terenów gminnych.

– Przekazujemy nieodpłatnie rękawice i worki niezbędne do gromadzenia odpadów oraz gwarantujemy ich odbiór, po zakończeniu prac przez wolontariuszy – mówi Joanna Pepłowska. – Mieszkańcy Torunia również w tym roku często organizują takie akcje w otoczeniu miejsca zamieszkania. Każdy może zgłosić taką potrzebę i dostanie wyposażenie niezbędne do podjęcia takich prac. Dodatkowo z doświadczenia wiemy, że jeśli sami posprzątamy, to potem bardziej dbamy i pilnujemy porządku

.

Gdzie zgłosić nielegalne składowisko odpadów?

Informacje o miejscach, które wymagają czyszczenia, przyjmowane są przez cały rok. Wydział Gospodarki Komunalnej po otrzymaniu zgłoszenia weryfikuje, czy jest to teren gminny – jeśli nie, to takie zgłoszenie przesyłane straży miejskiej, która egzekwuje od zarządcy lub właściciela terenu, czyli do osoby, która ma obowiązek utrzymania czystości i porządku na swoim terenie, uprzątnięcie terenu. Wszelkie zawiadomienia i informacje, gdzie znajduje się lub może znajdować się nielegalne wysypisko śmieci, należy kierować do Wydziału Gospodarki Komunalnej pod numer telefonu: 56 611 83 32 lub drogą elektroniczną: [email protected]. Zgłoszenia przyjmuje także toruńska Straż Miejska pod interwencyjnym numerem telefonu 986 lub drogą elektroniczną [email protected].

– Najczęściej dzikie wysypiska tworzą odpady wielkogabarytowe, czyli szafy, dywany, a także odpady niebezpieczne, np. lodówki i inne sprzęty elektroniczne, również budowlane – mówi Joanna Pepłowska. – Przede wszystkim jednak w tego typu miejscach znajdują się butelki plastikowe, szklane, woreczki, a teraz też maseczki czy po prosu zwykłe odpady komunalne, które powinny trafić do pojemnika.

Dzikie wysypiska pojawiają się w różnych miejscach – w pasie ruchu drogowego, skwerki, w lasach, terenach zieleni czy okolicznych rowach. Przykładem tego typu składowisk może być teren przy ul. Bukowej w Toruniu, gdzie zalegają różne odpady lub tereny za laskiem Na Skarpie, gdzie składowane są odpady najróżniejszego pochodzenia.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska