Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wirus ospy atakuje

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
W Toruniu rośnie liczba zachorowań na ospę wietrzną. Niepokojące w tym jest również i to, iż zdarzają się nieodpowiedzialni rodzice, którzy świadomie narażają swoje dzieci na zakażenie wirusami.

W Toruniu rośnie liczba zachorowań na ospę wietrzną. Niepokojące w tym jest również i to, iż zdarzają się nieodpowiedzialni rodzice, którzy świadomie narażają swoje dzieci na zakażenie wirusami.

<!** Image 3 align=none alt="Image 191178" sub="Na ospę najlepsze jest szczepienie. Zabieg w przychodni Olk-med wykonuje st. pielęgniarka Ewa Dobosz [Fot.: Adam Zakrzewski]">- Niedawno moja znajoma powiedziała, że w żłobku jej dziecka panuje ospa wietrzna. I ona specjalnie swoją córkę teraz posyła, żeby się zaraziła. To chyba niezbyt rozsądne - zauważa mama dwuletniego Piotra.<!** reklama>

Zaraźliwa moda

W Toruniu, co jest zresztą tendencją ogólnopolską, zaobserwowano wzrost zachorowań na ospę wietrzną. Ostatnio słyszy się o tzw. przyjęciach ospowych czy ospa-party. Ta moda dociera do nas przede wszystkim z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Niestety, już i w Polsce niektórzy rodzice świadomie usiłują zarazić swoje dzieci ospą wietrzną poprzez kontakt z osobą chorą bądź z zakażonymi przedmiotami. Takie postępowanie jest bardzo krytykowane przez lekarzy i epidemiologów.

- Dzieci co prawda na ogół przechodzą ospę wietrzną łagodniej niż dorośli, ale bez względu na wiek zdarzają się powikłania choroby - tłumaczy Hanna Wolska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu. - Najczęstszym powikłaniem ospy wietrznej jest wtórne ropne zakażenie skóry, wywołane bakteryjnym nadkażaniem wskutek drapania. Zdarzają się też powikłania ze strony układu nerwowego, jak zapalenie mózgu, opon mózgowo-rdzeniowych, nerwów czaszkowych. Rzadziej - zapalenie mięśnia sercowego, wsierdzia, osierdzia, zapalenie wątroby, nerek, stawów.

Jak podkreśla Hanna Wolska, jedyną pewną ochrona przed zachorowaniem jest szczepienie.

Skuteczna ochrona

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z sierpnia 2011 roku obowiązek poddania się obowiązkowym szczepieniom przeciw ospie wietrznej obejmuje dzieci do ukończenia 12. roku życia, m.in. z upośledzeniem odporności, u których istnieje wysokie ryzyko ciężkiego przebiegu choroby, z ostrą białaczką limfoblastyczną w okresie remisji, zakażone HIV, przed chemioterapią. Szczepienie obejmuje też dzieci do 12. roku życia narażone na zakażenie, przebywające w tych samych pomieszczeniach, czyli np. w domach dziecka, żłobkach. O potrzebie wykonania szczepień decyduje lekarz.

- Dużo naszych dzieci jest szczepionych przeciw ospie wietrznej za darmo. Mogą wszystkie, do czego zachęcamy rodziców - przyznaje Wiesława Witkowska-Janusz, dyrektor Żłobka Miejskiego nr 2 przy ul. Piskorskiej w Toruniu. - Rodzice zawsze muszą udać w tej sprawie z dziećmi do swoich przychodni i ustalić dogodne terminy. My wystawiamy zaświadczenie, że dziecko chodzi do żłobka. Od stycznia wydaliśmy już 33 takie potwierdzenia.


Fakty

W zeszłym roku do połowy czerwca sanepid w Toruniu zarejestrował 775 przypadków ospy wietrznej, w tym - już 1032.

Wirus ospy wietrznej jest bardzo zakaźny i w około 90 proc. przypadków dochodzi do zachorowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska