Wór medali torunian. Świetny start lekkoatletów-mastersów

informacja prasowa
W Olsztynie odbyły się 31. Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters oraz towarzyszące im 10. Mistrzostwa Polski Lekarzy i 4. Mistrzostwa Polski Dziennikarzy. Wśród setek sportowców znakomicie zaprezentowali się mieszkańcy Torunia i okolicznych miejscowości.

Czempionat w stolicy Warmii by rekordowy pod względem frekwencji. Do udziału w zmaganiach zgłosiło się aż 634 sportowców. Ostatecznie w rywalizacji wzięły udział 573 osoby w tym 15 torunian. Reprezentanci Grodu Kopernika w tym licznym gronie zaprezentowali się doprawdy znakomicie. Wyjechali z Olsztyna z workiem, a w zasadzie worem medali. Sięgnęli w sumie po 29 krążków, w tym aż 10 złotych.

Warto przeczytać

Trzy tytuły mistrza kraju wywalczył Henryk Wierzchowski, który w swojej kategorii wiekowej, czyli M85, triumfował w biegach na dystansach 100 i 200 metrów oraz w pchnięciu kulą. Co warte podkreślenia, 88-letni torunianin był też „najwcześniej urodzonym” uczestnikiem całych mistrzostw, za co został uhonorowany specjalnym pucharem magazynu „Głos Seniora”.

Aż cztery medale w rywalizacji mastersów w kategorii M80 zdobył Edward Korolko, który zwyciężył w skoku o tyczce, był drugi w skoku w dal i skoku wzwyż oraz trzeci w pchnięciu kulą. Trzykrotnie na podium stanął Wacław Krankowski (kat. M70). Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters triumfował w rzucie młotem, do tego dorzucił dwa srebra – w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem. Mistrzem Polski w kategorii M40 w rzucie oszczepem został Maciej Wiśniewski. Ponadto sięgnął po srebrny medal w rzucie młotem i brązowy w rzucie dyskiem. Trzykrotnie na „pudle” stanęli także Tomasz Osóbka i Czesław Nowacki. Pierwszy z nich w kategorii M80 zdobył srebro w skoku o tyczce i brązowe krążki w biegach na 100 i 200 metrów, drugi, startujący w kategorii M75, brązowe medale za bieg na 200 metrów, rzut dyskiem oraz rzut młotem. Dwukrotnie na najniższym stopniu podium stanęła Małgorzata Adryjańczyk (kat. K45), która była trzecia w sprincie na 100 i 200 metrów. Wicemistrzem kraju w skoku w dal został Julian Pełka (M70). Brązową medalistką w tej samej konkurencji w kategorii K45 została jego córka – Jolanta Pełka-Witt. Oboje w skoku w dal sięgnęli też po tytuły w jubileuszowych, dziesiątych mistrzostwach kraju lekarzy. Julian Pełka w rywalizacji medyków zwyciężył także w pchnięciu kulą.

Zawodom mastersów w Olsztynie towarzyszył jeszcze jeden branżowy czempionat, 4. Mistrzostwa Polski Dziennikarzy w Lekkiej Atletyce. Po złoty medal w pchnięciu kulą sięgnęła Julia Truszczyńska. Dwa srebrne krążki zdobył Tomasz Niejadlik, który wśród żurnalistów był drugi w biegu na 200 metrów, a także w rzucie dyskiem. Oboje znaleźli się też we władzach powołanego do życia w Olsztynie nowego stowarzyszenia – Klubu Sportu Dziennikarzy Polskich. Tomasz Niejadlik został wybrany jego prezesem, a Julia Truszczyńska – sekretarzem.

Podczas wydarzenia swój jubileusz 45-lecia ustanowienia rekordu Polski w pchnięciu kulą, który jest aktualnie najstarszym rekordem kraju w lekkoatletyce, świętowała Ludwika Chewińska. Dodatkowo okrasiła go... kolejnym rekordem Polski w tej konkurencji, tym razem w kategorii K70.