Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WSB rozstała się z etatowymi nauczycielami języków obcych

Alicja Cichocka
Alicja Cichocka
Biblioteka raczej nie pójdzie w odstawkę, choć od nowego roku toruńska WSB wprowadza łączoną naukę języków, w której głównym partnerem na zajęciach będzie komputer
Biblioteka raczej nie pójdzie w odstawkę, choć od nowego roku toruńska WSB wprowadza łączoną naukę języków, w której głównym partnerem na zajęciach będzie komputer Sławomir Kowalski
Konwersacja, nauka słówek i gramatyki z komputerem - tak ma od przyszłego roku wyglądać nowy system nauki języków obcych w toruńskiej Wyższej Szkole Bankowej, która zwolniła wszystkich lektorów na etacie.

Prywatna Wyższa Szkoła Bankowa nie jest jedyną, która w ten sposób oszczędza, choć oficjalnie mówi o „innowacji w kształceniu”. Poważne zwolnienia nauczycieli języków obcych w styczniu zapowiedział Uniwersytet Mikołaja Kopernika. W ciągu najbliższego roku zwolni ponad połowę z 50-osobowej załogi lektorów. Na razie rozstał się z dziewięcioma nauczycielami, 21 zatrudnia na umowach cywilnoprawnych.
[break]
Komputer zastąpi wykładowcę
WSB podziękowała za pracę całemu zespołowi etatowych lektorów, w sumie 11 nauczycielom, z niektórymi była związana od 15 lat.
Naukę języków obcych chce oprzeć na multimedialnej platformie do nauki TellMeMore. Studenci będą uczyć się gramatyki, słówek, konwersacji etc. głównie z komputerem. Szkoła zaoferowała im nowy system, w którym 140 godzin poświęcą na zadania na platformie, a wszelkie wątpliwości i niejasności skonsultują z lektorami - współpracownikami na umowach o dzieło, których WSB ma 26. Będą dostępni na dyżurach dla studentów przez 64 godziny w roku.
Szkoła nie rezygnuje całkowicie z zajęć z lektorami, jednak na tradycyjnych ćwiczeniach językowych student spędzi raptem 10 godzin w roku. WSB nie zdradza, ile zaoszczędzi na tym posunięciu, wręcz zaprzecza, że o finanse chodzi. Jak więc tłumaczy zmianę?
- Nasi studenci to w zdecydowanej większości osoby pracujące, a więc bardzo zajęte, zależało nam na uelastycznieniu dydaktyki. Studenci będą mogli w dowolnym miejscu i czasie uczyć się języka na swoich komputerach - podkreśla Paweł Bukowski, rzecznik toruńskiej Wyższej Szkoły Bankowej.
Egzaminy po staremu
Przekonuje też, że zmiana nie wpłynie na jakość nauczania języków.
- Efekty nauki nadal będziemy weryfikować trudnym egzaminem językowym przeprowadzanym w szkole pod okiem nauczyciela - zaznacza Paweł Bukowski. Nowy system obejmie przyjętych w tym roku, pozostali jeszcze przez rok będą uczyć się głównie z lektorem. Potem już wszyscy przejdą na platformę multimedialną.
Hybryda językowa
Już w poprzednich latach szkoła uczyła języków metodą hybrydową tzw. blended learning, część zajęć studenci mieli z komputerem, ale większość godzin nadal jeszcze z lektorem. - Po cichu mówiło się, że może być to początek głębokich zmian, ale nikt w to nie wierzył - słyszmy od jednej ze zwolnionych nauczycielek.
Wyższa Szkoła Bankowa to największa z uczelni niepublicznych w Toruniu, uczy blisko 7,5 tys. studentów. Twierdzi, że w ostatnich latach liczba studentów utrzymuje się na tym samym poziomie. Na WSB angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego uczy się prawie 3/4 studentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska