Zaświadczenie o prawie do głosowania potrzebne jest tym osobom, które w dniu wyborów przebywać będą poza swoim miejsce zameldowania. Korzystając z letniej pogody wyjadą na przykład nad jezioro, morze czy na wycieczkę do innego miasta. I tu ważna informacja, że jeśli takie zaświadczenie zostało pobrane przed pierwszą turą, to wyborca teraz nie musi robić nic. Otrzymane wówczas dokumenty pozwalają zagłosować w dowolnej komisji wyborczej. Jeżeli natomiast dana osoba nie pobrała zaświadczenia przed pierwszą turą wyborów, ale chce je mieć na drugą turę, może wnioskować o jego wydanie do 10 lipca.
Polecamy
Wczoraj po takie zaświadczenie zgłosił się jeden z naszych stałych Czytelników, pan Marek.
- Poszedłem do urzędu i zapisałem się na wizytę w poniedziałek na konkretną godzinę i dzięki temu wyminąłem kolejkę. Wiele osób, zwłaszcza starszych, przychodzi bez zapisów. Przyjmują ich, bo na zapisanych klientów przeznaczone jest 10 minut, a załatwienie formalności trwa znacznie krócej. Gdy wychodziłem z urzędu stała już przed nim spora kolejka, bo ludzie są wpuszczani sukcesywnie i badana jest wszystkim temperatura – relacjonuje mężczyzna.
W przypadku zaświadczenia o prawie do głosowania konieczne jest pobranie stosownego wniosku, wypełnienie go i złożenie w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Batorego. Dla osób załatwiających to osobiście do 7 lipca wydział czynny jest w godz. 7.30-17, a pomiędzy 8 a 10 lipca w godz. 7.30-15.30. Dodatkowo urząd czynny będzie także w sobotę, 4 lipca w godz. 8-16. Wniosek można też wysłać tradycyjną pocztą lub elektronicznie. W tym ostatnim przypadku dokument musi być podpisany podpisem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Polecamy
Krócej, bo do 7 lipca można się starać o dopisanie do spisu wyborców w danej gminie. Tu także trzeba pamiętać, że jeśli przed pierwszą turą wyborów prezydenckich dana osoba dopisała się do spisu wyborców poza miejscem swojego zamieszkania, to będzie w tym samym spisie uwzględniona również w drugiej turze głosowania. Jeżeli jednak wyborca w drugiej turze chce głosować w innym miejscu niż w pierwszej, to musi pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania w swojej gminie. Dla przykładu, pan X 28 czerwca głosował w miejscu swojego stałego zamieszkania, czyli w jednej z komisji na toruńskim Rubinkowie. Wie jednak, że 12 lipca będzie spędzał czas na wakacjach w Iławie. Panu X zależy, by wziąć udział w drugiej turze głosowania. Musi więc w nowym miejscu zgłosić wniosek o dopisanie do spisu wyborców w tej gminie.
Jeszcze mniej czasu jest na załatwienie wpisu do stałego rejestru wyborców miasta Torunia. Wnioski w tej sprawie do urzędu dotrzeć muszą do 3 lipca, jeśli wysyłane są pocztą tradycyjną bądź wrzucane do urny w magistrackich punktach obsługi interesantów. W przypadku wyboru drogi elektronicznej, termin mija 5 lipca.
Również 3 lipca upływa termin wyznaczony na zgłoszenie faktu głosowania przez pełnomocnika. Kontakt tel. z urzędnikiem prowadzącym takie sprawy : 56 611 83 49 lub 56 611 83 50.
Jak informują w toruńskim magistracie, najszybszym sposobem dopisania się do spisu bądź stałego rejestru wyborców miasta Torunia jest załatwienie tej sprawy elektronicznie, za pomocą formularza udostępnionego w serwisie gov.pl. Sprawnie można również złożyć wniosek w Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta Torunia w CH PLAZA i CH COPERNICUS w godz. 9.00-17.00. W tych miejscach kolejki są najmniejsze.
Sportowcy dla powodzian
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?