Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystrzegajmy się kleszczy

Przemysław Majchrzak
Sytuacja epidemiologiczna zachorowań na boreliozę, chorobę przenoszoną przez kleszcze, jest niepokojąca - informuje Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy.

Sytuacja epidemiologiczna zachorowań na boreliozę, chorobę przenoszoną przez kleszcze, jest niepokojąca - informuje Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy.

Od 2006 r., gdy zanotowano 9 przypadków boreliozy, nastąpił lawinowy wzrost nowych zachorowań. W 2007 r. zanotowano już 22 przypadki.

To najwięcej od ośmiu lat. W 2000 roku na boreliozę zachorowały w powiecie brodnickim tylko dwie osoby.

<!** reklama>W roku 2001 nie odnotowano żadnego przypadku. W 2003 r. na boreliozę zachorowało 5 osób. W 2004 liczba zachorowań znów wzrosła lawinowo - do 10 przypadków, rok później zachorowało 7 osób.

Dane z 2007 r. mogą więc przerażać. Współczynnik zapadalności na tę chorobę w powiecie brodnickim wyniósł 29,31.

- Współczynnik zapadalności lub zachorowalności to liczba nowych zachorowań na określoną chorobę na danym terenie w określonym czasie w stosunku do liczby ludności - wyjaśniają epidemiolodzy.

W porównaniu do sąsiednich powiatów jest on u nas wysoki. Np. w tym 2007 r. w powiecie golubsko-dobrzyńskim współczynnik ten wyniósł 24,41, w grudziądzkim - 13,79, a w rypińskim - 1,26. W Polsce najwięcej zachorowań notuje się na Podlasiu i w województwie warmińsko-mazurskim.

- Większość nowych przypadków boreliozy odnotowywana jest w okresie żerowania kleszczy, które przenoszą w ślinie bakterie z grupy Borrelia - informuje doktor Mirosław Grafiński, powiatowy państwowy inspektor sanitarny w Brodnicy. - To okres pomiędzy majem a listopadem, zaś 80 proc. przypadków występuje w czerwcu i lipcu.

W lasach już pojawiły się kleszcze. Jak się przed nimi chronić?

- Najprostszym sposobem zapobiegania zakażeniom jest stosowne ubieranie się na wycieczki do lasu - kontynuuje Mirosław Grafiński. - Najlepiej na chodzić na wyprawy w długich spodniach, zakrytych butach i koszuli z długimi rękawami. Można w ten sposób zapobiec ukąszeniom.

Lekarz radzi też unikać chodzenia w długiej trawie i siadania na pniach powalonych drzew, zaleca stosowanie chemicznych środków odstraszających kleszcze. Przeciw kleszczom można się też zaszczepić.

Jeśli już zostaniemy ukąszeni, to powinniśmy umiejętnie usunąć kleszcza z ciała. Gdy zaobserwujemy niepokojące objawy, powinniśmy zasięgnąć porady lekarza. Należy pamiętać, że około 2 proc.zachorowań na boreliozę to przypadki śmiertelne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska