MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bądź czujny na te symptomy! Mogą wskazywać na obecność guza mózgu

mfred
Guz mózgu jest zazwyczaj usuwany zabiegiem operacyjnym. Zanim do niej dojdzie pacjent powinien siebie obserwować. Sprawdź jakie objawy powinny nas zaniepokoić. >>>>>>>>>>>>>>
Guz mózgu jest zazwyczaj usuwany zabiegiem operacyjnym. Zanim do niej dojdzie pacjent powinien siebie obserwować. Sprawdź jakie objawy powinny nas zaniepokoić. >>>>>>>>>>>>>>Polska Press/Archiwum
Nowotwór. Taką diagnozę w Polsce rocznie słyszy około 150 tysięcy osób. Osób żyjących z rakiem w naszym kraju jest kilka milionów. Rodzajów nowotworów jest wiele. Jednym z nich jest guz mózgu. Jak w przypadku wielu innych nowotworów rozwija się latami często niezauważony nie dając żadnych charakterystycznych objawów. Po czym poznać więc, że dzieje się z nami coś złego? Sprawdź!

Guzy mózgu, czyli nowotwory ośrodkowego układu nerwowego stanowią około 2 procent zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce. Daje to liczbę około 3 tysięcy przypadków. Rozróżniamy guzy pierwotne i wtórne.

Nowotwory mózgu

Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego (OUN) mogą być zlokalizowane w mózgu, jak czytamy na onkolmed.pl, rdzeniu kręgowym oraz oponach móżdżkowo-rdzeniowych. Największą grupę pierwotnych guzów mózgu stanowią glejaki i oponiaki.
Wtórne nowotwory mózgu są związane z przerzutami komórek nowotworowych z innych narządów. Przerzuty do mózgu powstają najczęściej z nowotworów złośliwych piersi oraz płuc.

Pierwotne nowotwory złośliwe:

 • glejaki (GBM skąpodrzewiaki, gwiaździaki anaplastyczne),
 • oponiaki,
 • gruczolaki przysadki,
 • chłoniaki,
 • inne : czaszkogardlaki, wyściółczaki, rdzeniaki, zarodczaki, mięsaki.

Wtórne guzy pojawiają się u ok 15% pacjentów z chorobą nowotworową i pochodzą z nowotworów takich jak:

 • rak płuca,
 • FPI,
 • Inne: rak piersi, czerniaki, RCC, nowotwory jąder, rak jelita grubego.

Guzy mózgu. Przyczyny

Nie do końca wiadomo jakie czynniki powodują powstawanie guzów mózgu. Jedynym potwierdzonym czynnikiem, wywołującym powstanie pierwotnych nowotworów złośliwych OUN jest promieniowanie jonizujące. W przypadku osób narażonych na takie promieniowanie ryzyko powstania guza mózgu jest większe.

Wśród czynników, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo guza mózgu, wymienić możemy:

 • przebyte urazy głowy
 • zakażenie wirusem HIV
 • styczność z substancjami chemicznymi – na przykład u osób pracujących w przemyśle gumowym, elektrycznym, rolników (u tej grupy stwierdzono częstsze występowanie nowotworów ośrodkowego układu nerwowego)
 • uwarunkowania genetyczne

Objawy guza mózgu

Na początku rozwijający się guz mózgu praktycznie nie daje żadnych niepokojących objawów. Potrafi po cichu rozwijać się miesiącami. Są jednak objawy, które powinny nas zaniepokoić. SPRAWDŹ TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska