MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wzrosły te podatki i opłaty! Nowelizacja przepisów od 1 stycznia

redpp
Wideo
od 16 lat
Wraz z nowym rokiem można spodziewać się kolejnego wzrostu opłat i podatków - w tym również tych lokalnych. Górne granice stawek podatku od nieruchomości, a także opłat lokalnych na 2024 rok mogą być wyższe nawet o 15 procent od tych, które o obowiązywały w 2023 roku. To jednak nie wszystko. Co jeszcze może wzrosnąć?

Spis treści

Maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych na 2024 rok

Minister finansów w obwieszczeniu ogłosił, jakie mogą być maksymalne stawki opłat i podatków lokalnych w 2024 roku. Wskaźnik inflacji za pierwsze półrocze 2024 roku wynosił 15 procent, o tyle też mogą maksymalnie wzrosnąć opłaty lokalne i podatki.

Kto podejmuje decyzję?

Choć są wskazania górnych limitów podatków, nie oznacza to, że o tyle one wzrosną. W każdym przypadku ostateczną decyzję w ramach wskazanych limitów podejmują rady gminy w formie uchwały. Wiadomo jedynie, że wzrost nie będzie mógł przekroczyć limitu wskazanego w obwieszczeniu ministra finansów. Zmiana ta obejmie zarówno przedsiębiorców, jak i osoby fizyczne, korzystające z budynków mieszkalnych.

Maksymalne stawki dla przedsiębiorców

Przykładem wzrostu maksymalnych stawek dotyczą, chociażby przedsiębiorców. Stawki podatku od gruntów, które są powiązane bezpośrednio z prowadzeniem działalności gospodarczej, będą mogły wynieść maksymalnie 1,34 zł za metr kwadratowy i to niezależnie od sposobu zakwalifikowania ewidencji gruntów oraz budynków. W 2023 roku stawka ta wynosiła maksymalnie 1,16 zł za metr kwadratowy.

Jakie są maksymalne stawki na poszczególne opłaty lokalne?

W galerii prezentujemy zestawienie opłat za poszczególne opłaty, które wzrosną w 2024 roku. Dokładne stawki ustala rada gminy i to właśnie tam najlepiej jest szukać informacji o tym, ile w rzeczywistości będziemy musieli zapłacić w kolejnym roku rozliczeniowym. Oto, ile maksymalnie będą mogły wynieść:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska