Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XIX Festyn Archeologiczny w Biskupinie w ten weekend. Tak było 2 lata temu

Katarzyna Słomska
Jakie obiekty archeologiczne można odkryć z balonu, a gdzie trzeba użyć mikroskopu? Jak badać zabytki pod wodą? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziemy podczas XIX Festynu Archeologicznego.

Jakie obiekty archeologiczne można odkryć z balonu, a gdzie trzeba użyć mikroskopu? Jak badać zabytki pod wodą? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziemy podczas XIX Festynu Archeologicznego.
<!** Image 3 align=none alt="Image 220096" sub="Impreza w Biskupinie co roku przyciąga tłumy zwiedzających. Kadr pochodzi z XVII edycji festiwalu. Fot.: Tymon Markowski">
Tegoroczny festyn zatytułowany „Archeologia - zawód czy przygoda” jest wyjątkowy pod wieloma względami. Przede wszystkim, w tym roku mija 80 lat od odkrycia Biskupina. W związku z tym, badacze zabytków odkryją przed odwiedzającymi tajniki swojej ciekawej pracy.

<!** reklama>

A poza tym, festyn to mnóstwo zabawy dla dzieci i dorosłych oraz dla każdego miłośnika historii.  Święto w Biskupinie rozpoczyna się w sobotę i potrwa do 22 września.
Poczuć się jak odkrywca
- Nie każdy wie, że archeologia od dawna współpracuje z wieloma dziedzinami wiedzy, takimi jak: biologia, botanika, hydrologia i wieloma innymi - mówi Wiesław Zajączkowski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.

- Dla odwiedzających nasze muzeum przygotowało wiele atrakcji - będzie można na przykład poznać metody badań wykopaliskowych. Dyrektor Zajączkowski podkreśla też, że Biskupin to wyjątkowe muzeum. - U nas nie trzeba cichutko, na palcach oglądać kolejnych eksponatów bez możliwości ich dotknięcia. - W naszej osadzie wszystkiego można dotknąć i zobaczyć z bliska.

Organizatorzy przewidują, że dużym zainteresowaniem będzie się cieszyło stanowisko wykopalnicze. - Pewnie będzie to największą frajdą dla najmłodszych. Każdy będzie mógł sam poczuć się archeologiem i zbadać wybrany fragment ziemi.

Jeśli coś odkryjemy, specjalista oceni, z którego wieku pochodzi znaleziona moneta, kość czy fragment naczynia - dodaje Wiesław Zajączkowski. Poza tym, podczas festynu zobaczymy zapomniane od dawna rzemiosła, takie jak: brązownictwo, dziegciarstwo, bednarstwo, skórownictwo i wiele innych.

- Przyjeżdżamy na festyn do Biskupina od początku - mówi Adriana Witucka z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki „Stara Ochronka”. W chacie Wisza mamy swoje stanowisko edukacyjne, gdzie pokazujemy, w jaki sposób lepiono prehistoryczną ceramikę różnych kultur.

Opowiadamy, jak poszczególne przedmioty były lepione i w jaki sposób wypalane. W chacie jednorazowo mieści około 80 dzieci, które uczą się, jak kiedyś ręcznie wyrabiano naczynia. - Nasze stoisko jest międzynarodowe, w tym roku spodziewamy się znajomych ze Stanów Zjednoczonych oraz Peru - dodaje Adriana Witucka. - Od godziny 10.00 do 17.00 o prehistorii będziemy opowiadać aż w siedmiu językach.
Nowości w biskupińskiej osadzie
W ramach unijnego programu muzeum w Biskupinie dostało fundusze na trzy nowe inwestycje na łączną sumę ponad 4,5 milionów złotych. Dwie z nich zostały już zakończone. - Na wiosnę otworzyliśmy nowe centrum obsługi ruchu turystycznego, na które składają się trzy nowoczesne sale multimedialne, gdzie wyświetlamy 27-minutowy film o Biskupinie oraz punkt sprzedaży i kasy biletowe - informuje Wiesław Zajączkowski, dyrektor muzeum.

Drugą inwestycją była rekonstrukcja wczesnośredniowiecznej wioski przełomu XI i XII wieku, odkrytej przez archeologów w latach 50. - Wciąż w budowie jest osada neolityczna pierwszych rolników, na którą składają się dwa długie neolityczne domy. Jeden z nich w pełni przypomina ten sprzed 5,5 tysiąca lat. We wnętrzu drugiego domu będzie znajdowała się nowoczesna, spełniająca wysokie standardy sala wystawowa z eksponatami - opowiada dyrektor Zajączkowski.

W planie XIX festynu znajduje się aranżacja wystawy „Fenomen Nidajna”, czyli pokaz znalezionej w dawnym jeziorze Nidajno koło Czaszkowa na Mazurach broni i wyposażenia wojowników z czasów Imperium Rzymskiego.  Poza tym, w programie festynu wiele koncertów, zabaw, konkursów i pokazów, np. jak porozumiewać się pod wodą, wydobywania zabytków z dna czy warsztaty zatytułowane: jak eksplorować pochówek i co archeolog przeczyta w kościach ludzkich. **


XIX Festyn w Biskupinie

  • Festyn rozpoczyna się w sobotę, 14 września, i potrwa do niedzieli 22 września,

  • Pokazy w osadzie odbywać się będą codziennie od godziny 10.00 do 17.00,

  • Ceny biletów: normalny - 15 złotych, ulgowy (młodzież szkolna, emeryci, renciści, pracownicy instytucji) - 12 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska