Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z koszykiem pełnym grzybów po radę do specjalisty

Justyna Wojciechowska-Narloch
Z powodu suszy grzybów nie było przez całe lato. Teraz pojawiły się dorodne Borowiki, kurki i koźlarze
Z powodu suszy grzybów nie było przez całe lato. Teraz pojawiły się dorodne Borowiki, kurki i koźlarze Tymon Markowski
Światełko w tunelu w ostatnich dniach dostrzegli dla siebie grzybiarze. Po miesiącach posuchy w lasach sypnęło prawdziwkami, kurkami i kaniami.

[break]
Na tę chwilę miłośnicy grzybobrania czekali od dawna. W podtoruńskich lasach zaczęły pojawiać się upragnione grzyby. Młode prawdziwki nasi Czytelnicy zbierali pod Cierpicami, w okolicach Osieka nad Wisłą i na Barbarce.

Sowy siedzą w trawie

- Już się bałam, że na wigilijne uszka będę pierwszy raz w życiu musiała kupić suszone grzyby. Tak chyba nie będzie, bo w poniedziałek zebrałam około 50 prawdziwków, setkę maślaków i trochę kurek. Te dwa pierwsze gatunki poszły do suszenia, resztę wykorzystam do jajecznicy - cieszy się z pierwszych w tym roku zbiorów pani Teresa, mieszkanka Dzikowa w gminie Obrowo.

PRZECZYTAJ:Surowe Kary za śmieci

Wiedząc kilka rzeczy o występowaniu grzybów, można ułatwić sobie ich szukanie. W czasie ładnej pogody trzeba szukać grzybów w miejscach cienistych. Jeśli natomiast aura jest deszczowa, wybierzmy się na poszukiwania w suchsze, ciepłe miejsca.

Pod dębami, osikami, brzozami, topolami czy modrzewiami lubią ukrywać się maślaki, koźlarze i borowiki. W lasach brzozowych występują głównie koźlarze. Leśnicy twierdzą, że tam, gdzie rosną muchomory, mogą rosnąć i borowiki. Zacienione miejsca na poboczach, porośnięte wysokimi sosnami, obrośnięte mchem i wrzosem zazwyczaj stanowią znakomite podłoże dla prawdziwków. Mchy lubią także dorodne kurki.

Fragmenty lasu porośnięte trawami lub sąsiadujące z lasem łąki to wymarzone miejsca dla kani, pięknego grzyba zwanego również sową.

W toruńskim sanepidzie od czerwca na interesantów czekają grzyboznawcy. Na razie - z racji pogody - nie mieli zbyt wiele do roboty.

- Udzielamy bezpłatnych porad osobom indywidualnym, zbierającym grzyby na własne potrzeby - tłumaczy Joanna Biowska, rzeczniczka toruńskiego sanepidu. - Osoby, które handlują grzybami powinny mieć specjalny płatny certyfikat wystawiony na konkretny zbiór.

Porady grzyboznawcy

Garść porad dla naszych Czytelników ma Jolanta Czyżniewska, grzyboznawca toruńskiego sanepidu.

- Ważne jest, aby zbierać dorosłe osobniki. Grzyby niedojrzałe łatwo pomylić z trującymi gatunkami. Najczęściej pomyłki dotyczą grzybów blaszkowych. Śmiertelnie trujący muchomor sromotnikowy bywa mylony z pieczarką i kanią. No i nie zbierajmy też okazów przerośniętych, które zaczynają już gnić - radzi.

Przestrzega też, by znalezione okazy wkładać do wiklinowych koszy, a nie plastikowych reklamówek. Tam grzyby się nam sparzą. I na koniec najważniejsze - nie bierzmy grzybów, których nie znamy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska